Враќање на Ла Лига и распоред на натпревари

Според британскиот магазин РадиоТајмс, шпанската Ла Лига е на пат за враќање на првенството откако шпанскиот премиер потврди дека состојбата на коронавирусот во државата е доволно стабилна за враќање на фудбалерите на теренот.


Лионел Меси и неговите соиграчи од Барселона ќе бидат решени што поскоро да го продолжат своето тенко водство во трката за титули над Реал Мадрид, но играчите на Зинедин Зидан ќе бидат подеднакво одморени и решени за достигнување на врвот на лигата.


Ла Лига е зелена осветлена за враќање од Понеделник на 8 јуни, но првиот натпревар најверојатно нема да се одигра до Петок 12 јуни.


Не се објавени дополнителни објавувања во врска со распоредот за натпревари, иако игрите веројатно ќе го следат истиот редослед како што претходно беше утврдено од времето на паузата во Ла Лига.


Доколку Ла Лига продолжи како што беше првично планирано, првиот натпревар од натпреварите ќе биде како што следи, иако ова допрва треба да се потврди:


Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид

Селта Виго - Виљареал

Еспањол - Алавес

Гранада - Гетафе

Леганес - Реал Ваљадолид

Мајорка - Барселона

Реал Мадрид - Еибар

Реал Сосиедад - Осасуна

Севиља - Реал Бетис

Валенсија - Леванте


29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum