Турската Армија Зазеде дел од Спорната Грчка Територија го Крена Турското Знаме

Воени тензии меѓу двете членки на военозлосторничката НАТО, од која Турција веќе само формално член и на заминување, а другата светски крадец на туѓи истории и територии која заслужува да биде вратена во нејзините мали природни граници. На чија страна се сега 114те налудничави шлукачи од Собранието? Или да, чекаат некој да им каже, предавници не може да имаат сопствено мислење.Грчката влада неодамна ја обвини Турција дека запленила дел од нејзината (инаку главно туѓа) територија долж нејзината источна граница.Турција во саботата одговори, велејќи дека нема да дозволи де факто граници, откако Атина се пожали на Анкара дека турските сили заплениле земја на реката што ги раздвојува двете држави.


Во изјавата на турското Министерство за надворешни работи се вели: „Анкара ја извести Грција дека речниот тек се промени значително од природни и вештачки причини, уште од 1926 година кога беа воспоставени границите и дека решението бара техничка координација“. Дејли Мејл пишува за кризата:


Турските трупи извршија инвазија и окупираа мал дел од грчката земја Грција на нивната спорна граница. 

Околу 35 војници вчера се упатија кон поплавениот терен на источниот брег на реката Еврос кај Меликокомео вчера.


Турските војници и полициските специјални сили сега имаат цврсто присуство на грчката територија и кампуваат во џебот на, пренесува грчкиот сајт Армиски глас.


Во кампот сега има  турско знаме кое се вее на јарбол. Војниците ги отфрлија грчките барања за повлекување.  Инцидентот доаѓа неколку недели откако илјадници сириски бегалци не успеаја да пробијат во Грција преку овој дел од границата. 


Турското министерство изјави: „Спорот може да се реши преку разговори помеѓу техничките делегации на двете држави, што е предлог што Анкара го достави до Атина, додавајќи:„ Ние нема да дозволиме каква било форма на де факто на нашите граници“.


Од своја страна, грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, минатата среда рече дека „текот на реката е променето“, посочувајќи дека има тензија меѓу двете земји од оваа причина.


Грчките медиуми во петокот објавија дека турските сили окупирале парче земја што обично е потопена во вода во овој период од годината, што се наоѓа на грчката страна на границата .


извор: kolozeg.info

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum