"ТРАМП НЕ Е ВЕЌЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ, абдицираше...“

Ќе ви биде простено ако не сте забележале. Неговите вербални бомби се погласни од кога било, но Доналд Трамп повеќе не е претседател на Соединетите држави, пишува во текстот авторот, професор по јавна политика на Универзитетот во Беркли и поранешен секретар за труд на САД, Роберт Рајх за Гардијан..


"Немајќи конструктивен одговор на ниту една од монументалните кризи што сега ја тресат Америка, Трамп абдицираше. Тој не владее. Тој игра голф, гледа кабловска телевизија и објавува твитови", рече Рајх, прашувајќи.


Како реагираше Трамп на распространетите немири по убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, црнец кој почина откако белиот полицаец му клекна на вратот неколку минути додека беше со лисици на рацете и фрлен на земја?


„Трамп ги повика демонстрантите„ разбојници“ и се закани дека ќе ги застрела“. Се закани со кучиња и оружје „чекајќи ги демонстрантите пред Белата куќа, ако некогаш го робијат кордонот на Тајната служба“, посочува Рајх.


Во врска со односот на Претседателот на САД кон пандемијата на коронавирус, Рајх вели:


Одговорот на Трамп на последните три грозни месеци на растечка болест и смрт беше подеднакво невнимателен. По тврдењето дека Ковид-19 е „демократска измама“  им ја затвори устата на службениците за јавно здравје, тој го префрли товарот на коронавирусот во сојузните држави. Тие мораа да најдат респиратори за да ги одржуваат пациентите живи и заштитна опрема за болниците и други потребни нешта кои исчезнаа,


Самите сојузнид ржави мораа да одлучат како, кога и каде да ја отворат својата економија. Трамп тврди дека „воопшто не е одговорен „за тестирање и следење на контакти - што е инаку клучно за спречување на вирусот. Неговиот нов„ план “ја повикива одговорноста на сојузните држави сами да ги тестираат луѓето и да следат контакти“.


Во областа на економијата, според него, Трамп бил уште полош.

"Повеќе од 41 милиони Американци се без работа. Привремените мораториуми за емиграција ќе завршат во наредните недели. Петина од Американците пропуштија да платат киријата овој месец. Очекуваните придобивки од невработеноста истекуваат кон крајот на јули. Кој е одговорот на Трамп? Како Херберт Хувер. кој во 1930 година рече дека „најлошото е зад нас“ додека илјадници гладуваа, Трамп вели дека економијата ќе се подобри “, посочува Рајх, додавајќи:


"Нема ништо лошо во голфот, гледањето телевизија и твитањето. Но, ако тоа е скоро сé што го прави претседателот кога еден народ е преплавен со кризи, тој не е претседател. Во реалноста, Доналд Трамп не ја води владата на Соединетите држави. Тој не води ништо. Тој не организира никого. Тој не управува, не врши надзор. Не чита белешки. Тој ги мрази состаноците. Трамп нема трпение за инструкциите. Неговата Бела куќа е во постојан хаос. Неговите советници не се предводници на вистината. Тие се случајни, измамници и роднини ".


Рајх посочува дека откако Трамп ја презеде функцијата во јануари 2017 година, тој не покажа интерес за управување.


"Опседнат е само со себе. Но, беше потребен ваков пакет кризи за да се открие длабочината на неговиот краен презир кон работа, неговото целосно одбивање на функцијата. Во време на национална траума, тој се откажа од основните должности и одговорности на претседателството. Тој веќе не е претседател, заклучува Роберт Рајх.

извор: vecer.mk


29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum