Протест со танц против рестриктивните мерки во Шпанија (ВИДЕО)

Во Барселона вчера се одржа протест против затворањето на училиштата за танцување во Каталонија, североисточен регион на Шпанија.


Облечени во црно, фламенко, салса, балет, па дури и хип-хоп танчери седеа на плоштадот пред зградата на каталонската регионална влада, изведувајќи разни танци и барајќи да им биде дозволено да предаваат и да вежбаат, пренесува Euronews.


„Се надеваме дека властите гледаат дека танцувањето е здраво и тоа е она што им треба на луѓето“, рече Хозе Луис Вивар Варгас, кој предава салса и бачата.

Палатата на каталонската регионална влада веќе беше изложена на уште еден протест, оној против ограничувањата претходниот ден, кога претставниците на угостителскиот сектор фрлија црвена боја врз оваа историска зграда, симболизирајќи ја економската загуба на крв.


Шпанија е во вонредна состојба од минатиот месец по новиот пораст на нови случаи на КОВИД-19 низ нејзината територија.

Во понеделникот, некои региони уште повеќе ги засилија ограничувањата за движење, бидејќи националната влада чека да види дали веќе има мерки за забавување на ширењето на КОВИД-19 пред да преземе понатамошни чекори.


извор: denesen.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum