Пoлициckaтa akциja – внaтpeпapтиcka пpecмeтka на 3aeв во Прилеп, во очи на пapтиckиoт koнгpec

Големата полициска акција која започна претпладне во Прилеп, и натаму е во тек. Акцијата се спроведува за разбивање на голема група на лица осомничени за трговија со дрога и наркотици.

Како што пренесува „Сител“ од неофицијални информации, во акцијата се трага по дрога, кокаин, хероин и марихуана, а досега биле уапсени 7 лица, додека осомничени биле 20. Неофицијално меѓу осомничените се сопственици и менаџери на локали и хотели, како и полициски службеници.

Според информациите на „Инфомакс“, меѓу уапсените е Јове Џагардуроски, член и истакнат активист на СДСМ, менаџер во ресторанот „Ла Пјаца“ за кој се зборува дека е сопственост на директот на Царинската управа на Р.Македонија Горан Сугарески.

Упатените во партиските случувања во СДСМ, за „Инфомакс“ тврдат дека се работи за внатрепартиска пресметка помеѓу Зоран Заев и фракции кои на претстојниот партиски конгрес би се спротивставиле на владеењето на актуелниот партиски лидер.

На социјалните мрежи, Џагардуроски редовно објавувал и фотографии од неговите дружби со началникот на ОВР Прилеп Кире Спиркоски – Чипсио.извор: infomax.mk


29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum