Ново видео покажува како полицијата во Минеаполис го апси George Floyd пред смртта | Видео

Полициската бруталност што резултираше со смрт на еден Афроамериканец се претвори во скандал од прва класа во САД. Илјадници луѓе ширум Америка протестираат на улиците поради смртта на Џорџ Флојд, кој бил убиен од полицаец кој клечел со ногата на неговиот врат.


Апсолутно сите медиуми таму се згрозени, милиони луѓе протестираат на социјалните медиуми, а темата расизам и насилство од страна на американските полицајци против афроамериканската заедница е повторно актуелна.

извор: kukuriku.com.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum