Не е само основачот на Алибаба – во Кина веќе долго време „исчезнуваат“ успешните бизнисмени

Веста за исчезнувањето на основачот на Алибаба, Џек Ма од јавниот простор, предизвика жешки коментари и шпекулации во медиумите и социјалните мрежи во последните неколку дена. Сè уште не е јасно каде е и што се случува со него, а кинескиот гигант сè уште не излезе со став по ова прашање.


Последниот јавен настап на некогаш најбогатиот човек во Кина беше на крајот на октомври како дел од Bund Summit. За време на самитот, тој ги критикуваше регулаторите во неговата татковина за попречување на развојот на иновациите.


Според информациите, на почетокот на следниот месец тој имал состанок со регулаторите во азиската земја, кои подоцна го запреле тргувањето со акциите на гигантот Ant Group. Случајот прерасна во истрага за доминацијата на Alibaba, според официјалните документи.

Така ги сумираат настаните околу мистериозното исчезнување на милијардерот од Форбс. Медиумите посочуваат дека досега Alibaba и Ant Group не одговориле на нивните прашања на оваа тема.

– Сликата од поголем обем покажува дека Ма стана преголем, како во однос на неговите изјави, така и според неговата реална финансиска моќ. Значи, без разлика дали тој беше приведен насилно или доброволно, ќе остане далеку од очите на јавноста, тоа само ја потврдува апсолутната моќ на партијата во Кина, објасни професорот на Универзитетот Колумбија, Ендру Нејтан.

Отсуството на Џек Ма предизвика голем интерес не само затоа што тој е еден од најбогатите и најуспешните претприемачи не само во својата татковина, туку и на меѓународно ниво. Темата е интересна и затоа што во последните неколку години, неколку други милијардери и богати бизнисмени од азиска страна исчезнаа некое време по поостра критика кон политиките на Пекинг.


Во 2015 година, ова му се случи на Гуо Гуангчанг – основач на конгломератот Fosun International и познат како кинескиот Ворен Бафет. Потоа на социјалните мрежи се појавија публикации дека тој бил одведен од полицијата на аеродромот во Шангај. По неговото исчезнување, неговата компанија за управување со средства во вредност од 115 милијарди долари престана да тргува со акции откако стана јасно дека нејзиниот основач е вклучен во истраги. Гуо подоцна се врати и повторно ја предводеше компанијата, и не беше дадено дополнително објаснување за неговото отсуство.


Една година подоцна, слична работа се случи со лидерот во масовна мода Shanghai Metersbonwe. Во јануари 2016 година, компанијата објави дека привремено го прекинува тргувањето со своите акции и дека тие немаат никаква врска со нејзиниот основач, милијардерот Џо Ченгсијан. Кинеските медиуми подоцна објавија дека тој бил приведен од полицијата за да биде испрашуван за потенцијална измама на акции и манипулација со берзата. До денес, неговата ќерка управува со неговата компанија, а тој останува мнозински сопственик.


Последен случај е случајот со имотниот магнат Рен Зичан. Тој исчезна во март откако објави есеј на интернет во кој ги обвинува кинеските власти дека не успеале да се справат со пандемијата на коронавирусите. Иако не го именуваше претседателот Си Џинпинг, тој повеќепати го нарекуваше кинескиот лидер „кловн“.


Во јули, владата во Пекинг објави дека Рен е протеран од Комунистичката партија и дека му се одземени имотите. Во септември, тој беше осуден на 18 години затвор за мито и злоупотреба на моќ.извор: lider.com.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum