И Али Ахмети добил обвинение од Хаг?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети добил обвинение од Специјалниот суд во Хаг, но официјалните информации сè уште не се објавени, објави порталот на албански јазик „Њуз33“.


Според порталот, Ахмети не е единствениот лидер чие обвинение е потврдено.

Хашкиот суд постапил исто и со Кадри Весели и Хашим Тачи, кој денеска поднесе оставка на функцијата претседател на Косово.


Во врска со случајот синоќа имало рација во куќата на експретседателот на Собранието на Косово, Јакуп Красниќи и други екс команданти на УЧК кои предходно беа поканети во Хаг.


извор: lider.com.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum