Грците пак прават скандал – реагираа до ЕХФ за името „Македонија“ на линковите за пренос!

Покрај Исланд и Литванија, трет противник на женската репрезентација на Македонија во квалификациите за пласман во баражт за Светското првенство ќе биде нашиот јужен сосед.


Секое гостување на јужниот сосед во нашата држава не може да мине без проблем. На раководството на тамошната федерација му сметало името „Македонија“ напишано на линковите за преносите на You Tube, а поради тоа реагирале и во Европската ракометна федерација.


Тие побараа од ЕХФ да биде променето со новото име, но на крајот организаторот имињата на државите во линковите за пренос ги промени со официјалните кратенки.Извор: 24rakomet.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum