Ѓоковиќ се одрече од милион долapи: Секоја чест мajcторе

Новак Ѓоковиќ ја освои 18. Грен слем титула во својата кариера, деветта на Австралија опен, бидејќи во финалето го победи Данило Медведев со 7: 5, 6: 2, 6: 2.


Ѓоковиќ на тој начин заработи 2,13 милиони долари за освојување на Австралија опен, што секако не е малку, но е за еден милион долари помалку од лани – кога освои 3,12.

Пред неколку недели, директорот на турнирот во Мелбурн, Крег Тили, откри дека Новак се согласил победниците да добијат помала награда од претходните години, со цел младите играчи и оние кои отпаѓаат во претходните фази да заработат повеќе пари.


Уште еден страшен потег беше направен од светскиот ас, откако тој мораше да претрпи бројни неосновани критики од медиумите, па дури и од бројни тенисери на негова сметка.

Патем, наградниот фонд на Австралија опен не беше намален, туку зголемен за седум милиони долари, па јасно е дека Ѓоковиќ се откажал од добар дел од својата заработка однапред, третина. Пред неколку дена рече дека, и покрај критиките, ќе продолжи да им помага на играчите, тоа беше уште еден доказ.извор: infomax.mk


29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum