ГОДИШЕН ХОРОСКОП ЗА 2021 ГОДИНА

Може да се каже дека 2020 година беше прилично лоша, но се чини дека 2021 ќе биде подобра, а тоа го потврдуваат и астролозите.

Овен

Хороскопот за 2021 година за овенот ќе се врти првенствено околу материјалната безбедност. На почетокот од годината ќе доживеете пад; сепак, интензивно ќе размислувате за следните чекори што треба да ги направите во вашата кариера. Оваа фаза ќе личи на метаморфоза на гасеница бидејќи во следните неколку месеци ќе се појави убава пеперутка која сигурно ќе знае во која насока ќе ѝ се движи кариерата. На почетокот на пролетта ќе се чувствувате подготвени, со јасна визија и посветеност. Ќе почнете да ги извршувате поставените работни цели. Сепак, не заборавајте и на другите области од вашиот живот, поточно на здравјето - можеби ќе се разболите и нема да обрнете доволно внимание, што може да ви донесе негативни ефекти. Работата не е сè, но исто така е неопходно да се обрне внимание на вашето здравје, пријателите и семејството.


Хороскопот за летото ќе биде наклонет кон врските. Ако имате сериозен познајник, сега е вистинското време да го направите следниот чекор. Ако сакате да почнете да живеете заедно, да му предложите брак на партнерот или да го проширите семејството, универзумот ќе ве поддржува во однос на овие одлуки. Вашата емотивна страна ќе исплива на површина повеќе од кога било. Сепак, немојте брзо да реагирате.


Втората половина од 2021 година ќе се насочите кон вашата работа, благодарение на позицијата на Марс во Девица. Универзумот ќе ви овозможи ситуации што ќе ја разгорат вашата креативност и ќе ве натераат да размислите. Може да сметате на важни работни состаноци, како и состаноци со интересни личности што ќе ве навлечат во бранот на креативност. Препорачуваме и читање затоа што многу добро ќе апсорбирате информации. Во текот на целата година овните треба да посветат големо внимание на нивното здравје. Луѓето родени под овој знак се пречувствителни на промените на сезоната, затоа може да се разболат во овој период од годината. Сепак, можете сами да го спречите тоа - со додавање доволна количина витамини и редовно вежбање.


Кон крајот на годината овенот треба да внимава да не претера со самоувереноста. Постигнавте многу во 2020 година и ја поместивте својата материјална безбедност на ново ниво, но сепак треба да ја задржите скромноста. Вашиот успех е награден или ќе биде соодветно награден. Нема потреба да се фалите со тоа; тоа би можело да биде одбивно за вашите пријатели и семејството.

Бик


2021 година ќе му даде на бикот голема способност да ги разбира другите. Луѓето родени во овој земјен знак се обично претприемачки настроени, своеглави и самоуверени, и со овие карактеристики тие ќе ја инспирираат својата околина. Ќе почувствуваат длабока желба за промена, што ќе им го сврти животот на подобро. Речиси секоја област од животот ќе помине низ повторна процена и нема да стои ништо на патот што може да ги запре нивните планови. Со почетокот на пролетта бикот ќе почувствува потреба да ги трансформира областите од својот живот од кои не е целосно задоволен - сè што не е во согласност со неговите стандарди ќе мора да исчезне. Биковите, исто така, можат да се потпрат на голема ментална сила што ќе им даде уште поголема мотивација. Може да очекуваат огромни пресврти, особено во работата и во врските. Налето, Јупитер ќе биде во Риби, што значи дека бикот ќе остане прилично затскриен и надвор од центарот на вниманието. И покрај тоа, ќе му подаде рака на секој што има потреба од тоа, благодарение на што ќе може да изгради неколку искрени односи, а не само пријателства. Во овој период ќе бидете многу задоволни со себе. Во 2021 година, исто така, ќе има подобра прогресија под услов да забавите со екстремни барања што самите си ги наметнувате. Никој не е совршен и ако дојдете до точка да се чувствувате буквално заробени во обврските, ви препорачуваме јога-техники за дишење, медитација и пиење билни чаеви. Овие активности ќе ви го смират умот пред да почнете со уште еден предизвик. До крајот на годината вашата флексибилност ќе биде на доста високо ниво, што значи дека лесно ќе се приспособите на сите непознати ситуации. Се чувствувате како да сте подготвени за што било и таа внатрешна моќ ќе ја почувствува секој бик. Хороскопот ќе донесе многу социјални предизвици што апсолутно ќе ги совладате. Уживајте во последните месеци во бесконфликтно, релаксирано опкружување на семејниот круг.


Близнаци

Близнаците треба да внимаваат да не паднат во самоуништувачки обрасци на однесување. Ќе изгледате многу избалансирано, но во вашиот внатрешен свет одвреме-навреме ќе се борите. Во 2021 година ќе бидете насочени кон одржување на мирот во умот. Ќе нурнете длабоко во размислувањето за принципите на функционирањето на овој свет. Но, внимавајте, овие духовни склоности може да се премногу за да се справите со нив.


Во текот на пролетта ќе се промени вашиот став кон моменталните односи. На површина ќе излезе сето она од кое не сте задоволни од врските, и тоа ќе биде исклучително тешко. Сепак, обидете се да сфатите дека сега ви е презентирана единствена можност да ги усогласите вашите односи и да започнете средби со истомисленици. Тие ќе бидат многу корисни за вашиот раст како личност.


Со доаѓањето на летото, поради влијанието на Јупитер во Водолија, близнаците ќе бидат многу креативни и ќе сакаат да ги реализираат своите идеи секаде каде што е можно - без разлика дали станува збор за уметност, работа или готвење. Хороскопот имплицира дека ќе бидете многу солидни, што значи дека нема да имате проблем да се справувате практично со што било. Оваа енергија ќе биде со вас цела 2021 година, па затоа не плашете се да ја користите за остварување на вашите цели.


Во текот на втората половина од годината ќе имате внатрешен конфликт - можеби несогласување помеѓу умот и срцето. Ако се чувствувате беспомошни, побарајте помош од некој на кој му верувате. Понекогаш е потребен добар разговор за човек да ја расчисти главата.


Близнаците се познати по тоа што имаат „поделена“ личност и поради тоа се во состојба да ја променат својата форма како камелеон. Како резултат, тие имаат тенденција да бидат расположени и неодлучни. Ако припаѓате на овој воздушен знак, хороскопот сугерира да поминувате време во активности што ќе ви помогнат да најдете рамнотежа. Тоа може да бидат јога или техники на ослободување на стресот што доведува до поголема интеграција на личноста.


Кон крајот на годината ќе се соочите со фрустрација. Во овие моменти мора да запомните дека ништо не трае вечно. 2021 година ќе биде многу напорна за вас, но со доволно волја, ќе поминете полесно. Не плашете се од предизвиците што ви претстојат. Ако сте силни и се соочувате со нив, заслужената награда набрзо ќе ве најде.

Рак

Ракот е најчувствителниот знак во целиот хороскоп - секој настан во нивниот живот го сфаќа премногу лично. 2021 година за ракот ќе обезбеди слична енергија, но со малку финост, па би можел да избегне екстремно напнати ситуации што би потекнувале од пречувствителноста. Универзумот ќе ве охрабри да почнете да работите со вашите емоции и затоа подобро ќе се справувате со стресни ситуации во иднина. На пример, во текот на пролетта може да бидете апсолутно презаситени со работните обврски. Ако не се смирите и не ги поставите приоритетите, може да доживеете целосен ментален слом. Ракот ќе биде принуден да процени колку е важна работата за него - дали вреди да се бори или би било подобро да почне да бара нешто друго. Хороскопот вели дека во текот на летото ситуацијата на работа ќе се смири. Луѓето родени во овој воден знак ќе чувствуваат одредена дистанца од околината, бидејќи Јупитер ќе се наоѓа во Риби. Поради оваа причина, блиските луѓе ќе помислат дека нешто не е во ред со вас. Објаснете им дека ви треба малку време за себе и за вашето хоби. Ќе се чувствувате одлично кога ќе извршувате физички активности - спорт или некое хоби. Ќе се испотите малку, ќе се справите со негативни ситуации и повторно ќе се вклучите во вашиот социјален круг. Во втората половина од 2021 година препорачуваме да се грижите за вашето физичко и ментално здравје. Може да се појави болест, но тоа може да го спречите со здрава храна, вежбање и елиминирање на стресот. Во случај на криза, не плашете се да побарате помош од вашето семејство, кое секогаш ве поддржува и ве разбира. Оваа година околностите ќе ве принудат да размислите кој од вашите пријатели ви помага да одите напред и ве поддржува, а кој не. Затоа, ќе ви се обезбеди можност да се фокусирате на покорисни врски. Нови луѓе ќе влезат во вашиот живот и ќе се чувствувате одлично што сте околу нив. До крајот на годината може да очекувате мир и тишина. Вашата интуиција ќе го доживее врвот и ќе ви зборува толку јасно што нема да можете да ја игнорирате. Ако се чувствувате како да се случува нешто сомнително, веројатно постои причина за тоа.

Лав

Во текот на 2021 година лавот ќе биде исполнет со разни интересни искуства. Оваа година е добра за посета на непознати локации и зближување со луѓе што нормално не би ги очекувале - можеби дури и со некој што претходно не би го замислиле во ваша близина. Не давајте отпор на овие врски - тие можат значително да ви помогнат да одите напред. Ја мразите рутината и затоа непредвидливоста за оваа година добро ќе ви одговара. Напролет вашето тело и ум ќе оживеат, што значи дека ќе имате одлична живост за животот и многу идеи. Вашата ментална енергија ќе биде нераскинлива, што значи дека ќе се чувствувате како да сте на врвот на светот - сепак, пазете се од пречувствителност, бидејќи тоа може брзо да ве однесе надолу. Ќе имате тенденција да ги сфаќате навредите на другите премногу лично - препорачуваме да не ги криете вашите емоции. Само на овој начин ќе се ослободите од нивната стапица. Налето, поради влијанието на Јупитер во Водолија, ќе бидете корисни за луѓето блиски до вас - особено за семејството. Сепак, внимавајте, нешто може да ги разниша вашите односи, можеби некој конфликт. Ќе имате улога во справувањето со овој конфликт, па затоа не откажувајте се од оваа одговорност. Не заборавајте да се грижите и за себе - испланирајте убав одмор или почнете да тренирате некој спорт. Во втората половина на 2021 година ќе имате необични искуства. На пример, овој период е апсолутно идеален за патувања во непознати места. Кога се во прашање пријателите и вашиот социјален круг, оваа година ќе се шири, а може да се појави и личност која ќе ви го промени животот. Кога станува збор за работата, немојте да се двоумите дури и за најтешките предизвици - наскоро ќе добиете придобивки за нивно надминување. Кон крајот на годината лавот ќе биде задоволен, па ќе се опушти. Цела 2021 година беше исцрпувачка за вас, па зимата ќе донесе идеално време за одмор во кругот на семејството. Ова ќе ве подготви за повеќе животни предизвици, ќе добиете нова енергија и за неколку недели ќе можете длабоко да вдишете и да ги постигнете дури и вашите најтајни соништа.

Девица

Девицата е позната по тоа што е практична, вредна и лојална, а 2021 година ќе биде година што ќе ѝ даде голем број предизвици кои ќе ги тестираат токму овие карактеристики. Вашата вистинска суштина е прилично немилосрдна, што значи дека веројатно нема да скршнете по лош пат. Подгответе се за период во кој вашата работа, социјален круг, па дури и вие лично ќе поминете низ трансформација. Напролет ќе сфатите дека вашиот внатрешен свет го создава надворешниот. Вашите емоции претставуваат одредена фреквенција која има потенцијал да го помести материјалниот свет. Пазете се од она за што размислувате. Сега е добро време да го процените она што сте го избрале во вашиот животен стил - јадете повеќе свежа храна, вежбајте повеќе - телото и умот ќе ви бидат благодарни за тоа. Кога станува збор за летото, ќе се соочите со одлуката дали е значајно да продолжите со тековната работа или не. Можеби вашиот шеф или работните обврски ве иритираат подолго време. Зошто да не се насочите кон нешто друго? Тоа е чекор до непознати води, но кога станува збор за девицата, хороскопот вели дека не може да направи погрешен потег. Дури и ако тоа значи дека ќе има помалку финансии на почетокот, на крајот ќе биде многу посреќна. Со влијанието на Јупитер и водолијата, ќе имате одлично разбирање за другите во 2021 година, што значи дека ќе ви биде многу лесно да се соживеете со нив. Во овој период сте во можност да дадете добар совет, но не заборавајте и на вашата среќа - таа треба да ви биде најголем приоритет, иако понекогаш на другите може да им изгледа себично. Вашите односи беа многу хармонични досега. Можете да бидете сигурни дека доаѓа промена. Но, можете да забележите и многу конфликти што може дури и да доведат до тотално прекинување на контактот. Тоа ќе ве чини многу солзи, но со текот на времето ќе сфатите дека сè се случило со добра причина. За жал, на крајот од годината постои ризик сè што ви донесе хороскопот да падне врз вас, што значи дека ќе живеете прилично тежок период. Сепак, тоа е сосема нормално - со оглед на фактот дека сте имале извонредно тешка година. Не заборавајте да се одморите доволно - тоа ќе ви го смири умот. Нема потреба да брзате насекаде.

Вага

2021 година ќе биде балансиран период за вас, но тоа не значи дека треба да се опуштите. Ако се однесувате премногу флегматично, би можеле да ги одбиете луѓето блиски до вас. Сепак, можете да сметате на фактот дека 2021 година подготви и мали и големи успеси - по претходните години, тоа е навистина заслужена награда. Во текот на пролетта ќе се чувствувате апсолутно неверојатно - и физички и психички. Тоа е идеално време да се занимавате со некој спорт. Ако не сте љубител на спортот, барем обидете се да направите нешто полесно, како кратко трчање или истегнување. Ќе почувствувате уште поголема енергија и ќе бидете продуктивни веројатно во сите области. Во текот на летото ќе се чувствувате исполнети во работата; затоа препорачуваме да ги реализирате вашите идеи затоа што тие можат да имаат глобален дострел. Сепак, треба да сфатите дека животот не е само работа; опуштете се со интересно патување со вашата подобра половина или пријатели, на пример. Во втората половина на 2021 година чувајте се од прекумерна несериозност. Може да пропуштите многу можности поврзани со растот на личноста поради тоа. Може да дојде некоја личност во вашиот живот чие присуство буквално ќе ве направи поздрави, но ако не ѝ го покажете тоа, можете да ја изгубите во истиот момент. Учењето ќе биде важно за вас оваа година. Ако сте копнееле да навлезете во некоја област, зошто не се пријавите на курс или барем да ја збогатите вашата библиотека со тематска книга? Овој пат може да доведе до вистинска среќа во иднина. До крајот на годината ќе чувствувате одлична креативност, што значи дека природно ќе ве привлече уметноста. Без разлика дали станува збор за цртање, создавање музика, готвење или нешто друго, ќе можете апсолутно да се нурнете во оваа активност. Сепак, не заборавајте на вашето семејство, кое ги очекува вашите редовни посети и ментална поддршка. Можете, на пример, да планирате одмор за следната година со нив.

Скорпија

Скорпијата е многу амбициозен знак, а 2021 година особено ќе ѝ донесе работни предизвици, кои ќе ги зграпчи со храброст. Ако подолго време размислувате за лансирање проект, оваа година би можела да биде преодна точка во овој поглед. Сепак, обрнете внимание на одговорното управување со парите затоа што прекумерното трошење може да ви донесе негативен резултат. Напролет ќе имате многу идеи - затоа ќе почувствувате потреба да го превртите вашиот работен век наопаку. Нема да се плашите да зачекорите во непознатото - во овие води ве очекуваат големо исполнување и радост, дури и ако тоа значи напуштање на сегашната работа. Со доаѓањето на летото ќе биде апсолутно идеално за вас да се упатите на егзотичен одмор - без разлика дали со вашиот колега или пријатели. Само на овој начин ефикасно ќе се одморите од нереалниот притисок на работата на кој сте биле изложени претходните месеци. Ќе треба да внесете физичка и ментална енергија во текот на 2021 година. Во втората половина на годината можно е да имате финансиски проблеми - ако не градевте финансиска резерва од која можевте да црпите досега, обидете се да побарате помош од вашето семејство. Банкарскиот заем може да ви донесе повеќе штета отколку корист, па така може да го изгубите дури и покривот над главата. Исто така, обидете се да останете смирени бидејќи овој период нема да трае вечно, а вашата финансиска состојба ќе добие нов интензитет. Ако подолго време сте нервозни, вклучете техники за смирување како медитација и јога во вашиот живот. Физичкото здравје е тесно поврзано со менталното здравје, затоа нема да му наштети консумирањето повеќе свеж зеленчук и овошје, редовно вежбање и пиење билни чаеви. Ако не направите ништо од тоа, 2021 година може да биде многу фрустрирачка и депресивна. Со влијанието на Јупитер ќе почувствувате зголемена интуиција во последните денови од оваа година. Вие исто така многу ќе филозофирате, па дури и ќе ја барате смислата на самиот живот. Наместо да нуркате премногу длабоко, направете нешто љубезно за другите. Овие мали нешта го прават светот многу поубаво и поподносливо место.

Стрелец

Стрелецот е голем оптимист и ентузијаст, ширејќи ги овие карактеристики и на околината. 2021 година за стрелците ќе помине во знакот на инспирација на другите, како и работа на себеси. Може да очекувате и хармонични семејни односи, партнерства и пријателства. Во овој период вашето здравје може да биде под голем притисок. Напролет, голем број нови лица ќе влезат во вашиот живот, но внимавајте - меѓу нив некој нема да има искрени намери. За среќа, стрелецот има природно силна интуиција, така што ќе може брзо да ја идентификува таа личност. Кога станува збор за врските со другите, тие ќе цветаат како никогаш порано. Со почетокот на летото нема да се чувствувате многу добро физички; може дури и да се разболите, затоа препорачуваме да го зајакнете имунитетот со витамин Ц и редовно вежбање. Ќе бидете презаситени и со работа. Обидете се малку да се фокусирате на себеси - работата може да почека. Вашето здравје треба да биде приоритет број еден. Во втората половина на 2021 година ќе бидете многу флексибилни, што значи дека можете да се навикнете на секоја ситуација - дури и на потешките. Сега, вие сте во можност да видите решение за секој проблем, така што другите ќе природно ќе доаѓаат кај вас за совет. Вашето семејство треба да добие посебно внимание затоа што вие ќе бидете апсолутно клучен дел таму. Со влијанието на Јупитер, вашето размислување ќе биде прогресивно, така што решенијата за вашите и другите проблеми нема да бидат секогаш од конвенционална природа. Ќе создадете вредни лекции што ќе им покажат дека нема потреба да се држиме до класичните обрасци - понекогаш е добро да погледнеме од друг агол. Стрелецот имаше година полна со предизвици, па затоа треба да си го даде заслужениот одмор во последните месеци - велнес-викенд, читање интересна книга или едноставно опуштање. Вашиот ум и тело ќе се развијат во голема мера, што значи дека ќе бидете подготвени за повеќе претстојни предизвици.

Jaрец

Јарецот важи за доста вреден, но тврдоглав земјен знак. Ве очекува интензивна година. Подгответе се за вистинско возење - честопати ќе биде тешко да се остане смирен. 2021 година ќе ви донесе многу пресврти, најмногу во односите, особено семејните, како и оние со пријателите и партнерите. Напролет веројатно нема да избегнете конфликт - дури може да имате неколку одеднаш. Ако сте во долга врска, можете да очекувате расправии толку силни, што дури може да завршат како раскинување во екстремни случаи. Ако тоа се случи, нема потреба да се спротивставувате. Многу поинтересна врска е на пат. Штом дојде летото, Јарецот веројатно нема да се брани од нервозата. Можеби се случило нешто во вашето семејство со кое не можете да се помирите. Имајте на ум дека сè е на вистинското место. Обидете се да се дистанцирате од оваа ситуација, бидејќи кога премногу ќе интервенирате, само може да ја влошите и потоа да излезете како најлошата личност. Втората половина на 2021 година ќе биде малку помирна - на работа можете да очекувате хармонични односи и лесно ќе ги извршувате своите должности. Исто така, може да дојде до одредена промоција - заедно со поголема одговорност. Ќе размислите дали вреди за вас. Одлуката зависи од вас - можеби би работеле повеќе часови, но потенцијалниот раст во кариерата е многу привлечен, од друга страна. Исто така, треба да размислувате за себе. Овој период е апсолутно идеален за развој на вашето хоби, кое ќе ви биде многу пријатно и ќе ви помогне да се исклучите некое време. Вашето креативно размислување сега е на врвот и би било штета да не го искористите. Имате многу идеи, па зошто да не ги реализирате? Ќе видите дека ако поминете малку време сами, ќе вреди. До крајот на 2021 година Сатурн ќе биде во Водолија, што значи дека веројатно ќе се чувствувате како да не се вклопувате во вашиот колектив. Време е да ги средите мислите, па ви е дадена единствена можност да направите одреден вид саморефлексија. Дали сте среќни во сите аспекти од вашиот живот? Ако не, размислете што може да се подобри.

Водолија


Веројатно не постои хороскопски знак што е толку пријателски настроен како воздушниот знак водолија. Тие природно привлекуваат многу луѓе бидејќи нивното присуство може да биде многу корисно и забавно за другите. Проблемот е што тие не знаат како прецизно да ги комуницираат своите чувства и наместо да објаснуваат нешто, ќе се повлечат. 2021 година за водолијата ќе биде многу предизвикувачка година бидејќи ќе биде принудена да ги изрази своите чувства. Во спротивно, може да изгуби многу долгорочни, квалитетни врски. Напролет вашето темпо ќе биде некако забавено и може да изгледа дека не напредувате. Но, не губете надеж. Сфатете го овој период како одреден вид хибернација - кога ќе дојде вашето време, сето тоа ќе вреди. Рутината почнува да ви ги оптоварува нервите, па обидете се со некое ново хоби или да ја проучувате областа што ве привлекува некое време. Поради влијанието на Јупитер во Водолија, летото ќе биде малку потешко. Можеби сте направиле нешто за што сега се каете. На крајот ќе бидете принудени да ја кажете вистината, така што нема смисла да одложувате нешто. Ако погледнете во хороскопот, искреноста ќе вреди. Во текот на втората половина од 2021 година вашиот семеен круг ќе помине низ криза. Според хороскопот, сега ќе почнете да се дружите со членовите со кои претходно не сте имале добри односи. Поради тоа, вашето семејство ќе се подели во два табора, па сметајте на големо недоразбирање. Водолиите имаат тенденција да бидат вознемирени и ако не работат на тоа, тоа може да заврши лошо. Имајте на ум дека и ова ќе помине и наскоро ќе бидете посреќни од кога било. Некои бури не доаѓаат да ви го уништат животот - некои се тука за да ви го расчистат патот и да ви помогнат да растете. Крајот на 2021 година ќе биде прилично мирен, но ќе почувствувате потреба да се изолирате. Можеби нема да имате желба да правите активности со вашите пријатели, но можеме да ве увериме дека ако го сторите тоа, нема да зажалите. Понекогаш, промената во животната средина и перспективата на другите е навистина корисна.

Риби

Водениот знак риби е многу емотивен, а 2021 година ќе им биде особено тешка. Како и да е, овој период ќе научите многу работи за себе и ќе имате шанса да ги разгледате вашите обрасци на однесување од далечина. Очекувајте многу плачење и бес, но и радост и исполнетост. За рибите, 2021 година ќе претставува јасен доказ дека секој облак има сребрена обвивка. Поради Јупитер во Водолија, ќе имате многу идеи, на пример, како да ги насочите своите активности на работа. Сепак, ќе се плашите и од одговорност, така што нема да бидете многу воодушевени кога шефот ќе ви постави поголема задача. Не грижете се, хороскопот советува дека кога ќе ја прифатите оваа задача, нема да зажалите. Тоа навистина може да ви помогне да одите напред во вашата кариера. Летото ќе разбуди бес во вас, што значи дека ќе им изгледате бесно на луѓето блиски до вас. Запомнете дека нема смисла да ги испуштате овие чувства кон другите луѓе. Наместо тоа, купете вреќа за удирање и удирајте ја додека не ви помине. Или, кога сте сами дома, почнете да врескате во вашата перница. Ќе бидете изненадени колку ќе ви годи. Кога 2021 година ќе ја достигне својата половина, веќе ќе се чувствувате апсолутно исцрпено. Но сè уште не е завршено, а бесот сега ќе биде заменет со тага. Ако се чувствувате поемотивно од вообичаено, плачете на рамо на близок пријател. Рибите имаат потреба од ваков вид контакт и ќе почувствуваат ослободување. Хороскопот можеби не е точен во сè, но речиси е сигурно дека оваа година ќе претставува значителен раст за вас. Рибите ќе уживаат на крајот од годината околу своето семејство - ќе подадат рака кога ќе биде потребно. Поминавте многу, така што излегувањето нема да направи никаква штета - на пример патување во природа или велнес-викенд. Сигурно ја заслужувате релаксацијата и освен тоа, ќе ви помогне да смислите нешто друго. Особено кога го носите партнерот или пријателите со вас, многу ќе се забавувате - смеењето е еден од најдобрите лекови за душата.извор: fakulteti.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum