Филипче бара истрага за собирот во Струга

По случката во Струга каде голем број на граѓани се собраа за литијата за чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј, вчера на својот Фејсбук профил се огласи министерот Венко Филипче.


"Од почетокот постојано повторувам дека без поддршка од граѓаните, здравствените работници не можат да направат ништо. Буквално ништо. Ако сакаме да го задржиме овој позитивен тренд мора ги почитуваме мерките без исклучок. Исто така, барам да се спроведе истрага како се дозволило да се случи ваков вид на собир кој е строго забранет. Апелирам до граѓаните да се воздржат од било какви собири за да конечно почнеме да го враќаме животот во нормала" - напиша Филипче на Фејсбук.


29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum