Доналд и Меланија Трамп позитивни на корона вирус

Американскиот претседател Доналд Трамп и првата дама Меланија се позитивни на вирусот корона, откако неговиот најблзок советник, 31-годишната Хоуп Хикс, исто така е позитивна на корона вирусот. Хикс патувала со него во авионот за првата ТВ претседателска дебата со демократот Џо Бајден во Охајо. Дел од семесјтвото кои биле во авионот не носеле маски, јавуваат американските медиуми.


Трамп на Трвитер напиша дека тој и Меланија се позитивни и го почнуваат процесот на карантин. Според главниот доктор во Белата Куќа, засега двајцата се чувствуваат добро.

Трамп има 74 години и вчегува во ризичната група, што дополнително го доведува во прашање и следната ТВ дебата, која е закажана за 15-ти октомври.


извор: lider.com.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum