Џо Бајден СЕ ОТКАЖА ОД БЕЗРЕЗЕРВАНАТА ПОДДРШКА НА УЧК, и од Хашим Тачи

Сите претходни изјави дадени од новоизбраниот претседател Џо Бајден во врска со Хашим Тачи беа дадени без да се знае што е под истрага или за обвиненијата пред Специјализираните совети и Специјализираното обвинителство, вели поранешниот службеник на Стејт департментот и Советот за национална безбедност Бертранд Браун.


Во дипломатијата се среќаваме со различни луѓе и кажуваме разни соодветни работи. Ставовите и изјавите секогаш можат да се менуваат кога се добиваат нови информации – изјави Џо Браун за агенцијата Танјуг, запрашан како ја гледа изјавата на Бајден во тоа време дека Тачи е „косовски Џорџ Вашингтон“.


Кога станува збор за изјавата на Хашим Тачи и официјалните лица на таканаречената ОВК пред Специјализираните комори и Специјализираното обвинителство на Косово дека оваа вооружена формација ја создала државата Косово заедно со САД, НАТО и ЕУ, Браун вели дека злосторствата обвинети против Тачи и други се без знаење и без никаква поддршка од владата на САД “.


Воени злосторства и злосторства против човештвото се недопуштени, без оглед на политичката мотивација на сторителите – нагласи Браун.


Тој посочува дека Специјализираниот совет и Специјализираното обвинителство на Косово се формирани за време на администрацијата на Обама, кога Бајден беше потпретседател, со силна политичка и финансиска поддршка од американската влада.


– Американската влада, во сите неодамнешни администрации, активно ги поддржуваше истрагата, гонењето и казнувањето на воените злосторства, без оглед кој и каде ги извршил – посочи Браун во писменото интервју за Танјуг.


извор: vecer.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum