„Би-Би-Си“ ги објави наградите во Премиер лигата: Хендерсон и Клоп прогласени за најдобри!

И покрај фактот што фудбалот во Англија е запрен скоро два месеци поради пандемијата од коронавирус, сепак националниот сервис „Би-Би-Си“ ги објави традиционалните награди за Премиер лигата.


„Би-Би-Си“ ги објави победниците во 10 категории, а меѓу победниците очекувано доминираше Ливерпул.


Играч на сезоната – Џордан Хендерсон

Капитенот на Ливерпул доби 23% од гласовите и ја победи конкуренцијата од Садио Мане (17%) и Кевин де Брујн (14%).


Менаџер на сезоната – Јирген Клоп

Менаџерот на „црвените“ убедливо ја освои наградата со дури 55% од гласовите. На второто место е Крис Вилдер од Шефилд Јунајтед, а на третото Нуно Еспирито Санто од Вулверхемптон.

извор: спортски.мк

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum