Бајден се зaкaни: Ќе ја натераме Русија да плати за сè

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека Америка „ќе ја натера Русија да плати“ за своите постапки.

„За разлика од мојот претходник, на рускиот претседател Владимир Путин му ставив јасно до знаење дека деновите кога САД ќе попуштат на агресивните активности на Русија, како што се мешање на нашите избори, сајбер напади, труење на нејзините граѓани, се изброени. Без двоумење, ќе ја принудиме Русија да плати и ќе ги штитиме клучните интереси на нашиот народ. Ќе бидеме поефикасни и по прашањето на Русија, кога работиме во коалиција со истомисленици“, рече американскиот лидер за време на говорот во Стејт департментот.

За прв пат, Бајден јавно ги повика руските власти веднаш да го ослободат Алексеј Навални. „Политички мотивираното притворање на Навални и обидите на Русија да ја задушат слободата на собирање – ова е прашање што предизвикува длабока загриженост во нашата земја и целата меѓународна заедница. Навални беше мета на разоткривање на корупцијата. Тој треба да биде ослободен веднаш и безусловно“ , рече Бајден.

Тој се осврна и на продолжувањето на Договорот за намалување и ограничување на стратешкото офанзивно оружје (СТАРТ 3) со Русија, велејќи дека тоа покажува дека САД се подготвени да разговараат и со своите противници .

„Ние дипломатски ќе комуницираме со нашите противници и конкуренти таму каде што е во наш интерес и каде безбедноста на Американците се подобрува. Затоа САД и Русија вчера го продолжија договорот СТАРТ 3 за пет години, со кој се зачувува единствениот договор меѓу нашите земји што гарантира нуклеарна безбедност“, посочи американскиот претседател.

Претходно, портпаролката на Белата куќа ennенифер Псаки изјави дека Бајден има намера да соработува со Русија , но и да разговара директно со рускиот претседател Владимир Путин за несогласувањата меѓу земјите.

Тоа треба да се потсети дека Симоновски судот во Москва во вторникот донесе одлука да се откаже условна казна Навални во случајот “Ив Rocher” и го замени со казна затвор од 3,5 години затвор . Набргу потоа, водечките западни земји, вклучувајќи ги Соединетите држави, Германија, Франција и Велика Британија, апелираа до руските власти да го ослободат опозицијата.извор: infomax.mk


29060043_2016680208590936_36926234558838