Бајден пpecече: Никогаш нема да признаеме дека Крим е рyски

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека неговата земја никогаш нема да признае дека Крим е руски и дека Вашингтон ќе продолжи да вложува напори да ја повика Русија на одговорност за „агресијата“ против Украина.

„На оваа мрачна годишнина, ние повторуваме едноставна вистина: Крим е Украина . Соединетите држави не го признаваат и никогаш нема да го признаат т.н. анексија на полуостровот од Русија. „Ние ќе продолжиме да работиме за да ја повикаме Русија на одговорност за нејзините злоупотреби и агресија врз Украина“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Руската анексија на Крим, тој смета дека американскиот претседател , пред седум години, „ги прекрши меѓународното право, нормите, според кои современите држави соработуваат едни со други, како и суверенитетот и територијалниот интегритет на соседна Украина“. Да потсетиме, Крим се обедини со Русија по референдумот што се одржа во март 2014 година по пучот во Украина, на кој мнозинството жители на Република Крим и Севастопол гласаа за пристапување кон Русија.

Украина го смета Крим за своја територија, но привремено окупирана, додека руските власти постојано изјавуваат дека народот Крим се изјаснил за пристапување кон Русија на демократски начин и во согласност со меѓународното право и статутот на ООН. Рускиот претседател Владимир Путин рече дека ова прашање е затворено.извор: infomax.mk


29060043_2016680208590936_36926234558838