Анализа: Што НАВИСТИНА СЕ СЛУЧУВА ВО АМЕРИКА, и што се крие зад протестите

Насилните протести во САД влегоа во втората недела, а масовните демонстрации ескалираа во дури 140 градови низ државата. Немирите ги избегнаа само три држави за време на пишувањето: Ајдахо, Мисисипи и Вермонт.


Граѓаните од Порто Рико, американска територија која нема статус на сојузна држава, но чии жители имаат американско државјанство, излегоа и на улиците. Според најновите податоци на „Њујорк Тајмс“, Националната гарда била мобилизирана од 21 сојузна држава, а повеќето од нив вовеле и полициски час, на многумина тој полициски час не го почитуваат.

Изморени

„Јас би рекол дека сето ова е мешавина од напнатост, лутина, страв, возбуда и надеж. Моите сограѓани од поранешна Југославија веќе некое време коментираат дека ситуацијата ги потсетува на 90-тите години во нашата земја. Вистинската причина за тоа што се случува, освен полициското насилство и бесмисленото убиство на црнец, е ужасната економска нееднаквост која расте тука со децении, и која сè уште нема крај на повидок “, рече Бојана Шешек, Хрватка од Њујорк, за угледниот хрватски портал „Јутарњи “. и додаде што верува дека работите пред сè ќе се влошат пред да се подобрат.


Истакнатиот хрватски научник Иван Дамјанов дојде од Филаделфија, еден од градовите со најжестоки демонстрации.


„Америка е уморна од вирусот и сега протестира. Земјата е поделена на два табора кои лошо комуницираат едни со други. Нема лидер кој може да ги обедини и тоа е огромен проблем. Додавањето нафта во огнот, како што направи Трамп по дводневниот молк, претендирајќи да биде претседател за закон и ред, не е решението. Се плашам дека ќе остане многу крв. И, не гледам решение наскоро “, рече Иван Дамјанов, професор на Универзитетот во Канзас.


Ражеjка Марас, Хрватица која живее во Санта Моника, потсетува дека целиот Лос Анџелес е под полициска опсада од 18 часот до 6 часот наутро, и наведува дека се започнало со мирни протести во центарот на градот.


„За жал, мировните протести ги искористија анархистичките групи и ситните криминалци кои буквално уништија продавници, крадеа и разбиваа и го палеа имотот по протестите. Сè се одвива во побогатите делови на ЛА, како што се Западен Холивуд, Беверли Хилс и Санта Моника, па дури и постови може да се видат на Фејсбук кои ги мотивираат демонстрантите да одат во „богатите бели“ населби. Општо, постои впечаток дека тие банди биле добро организирани, а потоа им се придружиле и некои фрустрирани граѓани. Во принцип, по корона вирусот и карантинот, кои сè уште се присутни во Калифорнија но со благи мерки, луѓето ги загубија своите работни места и нерви и за многумина ова е реакција и на таа состојба. Она од што се плашат луѓето е повторување на немирите од 1992 година кога Лос Ахџелес беше полувоена зона “, вели Марас.

Организација

Полицискиот час беше игнориран од граѓаните во другите делови на земјата, што доведе до пресметка со полицијата во која има и мртви. Во градот Св. Луис во државата Мисури човек беше застрелан од четворица полицајци, а еден полициски службеник е застрелан во пукање што се случило во Лас Вегас.


Од друга страна, еден млад Афроамериканец, Џејмс Шурлок, беше убиен во градот Омаха. Тој беше застрелан од сопственикот на блиското кафе што Шурлок се обидел да го ограби за време на протестот. Судот пресуди дека станува збор за самоодбрана.


Неколку телевизиски канали како МТВ и ВХ1 решија да ги затемнат екраните 8 минути и 46 секунди, време колку што полицаецот Дерек Шовин го стискал со колено вратот на покојниот Џорџ Флојд.


Мрачната фотографија на тој чин започна да се шири на социјалните медиуми, симболизирајќи го движењето „Black Out Tuesday“, чија цел е да се подигне свеста за проблемите со кои афроамериканците секојдневно се соочуваат.


По скоро една недела молчење за ова прашање, претседателот Доналд Трамп им се обрати и на Американците, најавувајќи мобилизација на федералната армија. Многу прашина се крена и со фотографијата на Трамп пред црквата Св. Он недалеку од Белата куќа која беше запалена од демонстрантите.


Имено, според очевидци, локалната полиција употребила солзавец и димни бомби за да ги растера демонстрантите и да му дозволи на претседателот да се фотографира со Библијата пред влезот на црквата.


„Тој ја искористи нашата црква како позадина за неговата фотографија и најсветата книга на Јудео-христијанството како реквизит. Јас сум шокирана “, рече свештеникот Маријана Едгар Буде.


Заедница

Критиката кон Трамп во вторникот потекнува од неочекуван извор, од добро познатиот презентер на телевизијата Фокс Њуз Такер Карлсон, кој беше налутен од недостаток на лидерство во националната криза.


„Трамп нè информираше утрово дека е во ред затоа што тој и неговото семејство биле чувани од безбедносните служби за кои ние како даночни обврзници плаќаме. Тој не се сети да помисли како му е на остатокот од нацијата и колку се чувствуваат безбедни додека сè околу нив гори. Не, тој се сети само на себе “, заврши водителот Карлсон, споредувајќи го Трамп со Нерон.


Теренс Флојд, братот на починатиот Џорџ, повика да се смират тензиите.

„Ако јас не дојдов овде со намера да срушам сè околу мене и да нанесам досега невидена штета на мојата заедница, зошто го правите ова? Во чие име? “, со солзи ги праша демонстрантите.


Јутарњи.хр

29060043_2016680208590936_36926234558838