Амбасадорот на Кина во Израел Ду Веи беше пронајден мртов во неговиот стан

Амбасадорот на Народна Република Кина во Израел Ду Веи беше пронајден мртов во неговиот стан во предградието на Тел Авив.


Израелската полиција започна истрага за смртта на кинескиот амбасадор, а според првичните информации се работи за срцев удар. 


Ду Веи беше назначен за амбасадор во Израел во февруари. Во интервјуто во април, тој рече дека по пристигнувањето во Израел,  бил во 14-карантин поради епидемијата на коронавирусот.


Педесет и осумгодишниот Ду Веи остави зад себе сопруга и синот.

извор: vecer.mk

29060043_2016680208590936_36926234558838