ЧУДО ВО ТЕКСАС: Пред два месеци го укинаа задолжителното носење маски, денеска немаат НИТУ ЕДЕНГувернерот на сојузната држава Тексас во Соединетите американски држави, Грег Абот, на својот Твитер профил објави статистика поврзана со Ковид-19 во таа држава. Како што пишува, денеска во Тексас се пријавени НУЛА смртни случаи како последица на Ковид-19, а тоа е првпат откако почнале официјално да се следат случаите во месец март минатата година.

Исто така, забележан е најнизок број на новозаразени во повеќе од 13 месеци, регистрирана е најниска стапка на позитивни случаи во последните 7 дена, како и најмал број на хоспитализации поради вирусот во период од 11 месеци.

извор: лидер

29060043_2016680208590936_36926234558838