Израел фрли 80 тони бomби врз тунелскиот систем во Газа, нaпaдот го извршија 160 авиониИзраелската армија го бомбардираше тунелскиот систем ноќта меѓу четврток и петок во континуитет 40 минути и уништи километри од тој систем и уби десетици членови на Хамас, објави израелската телевизија.


Тоа беше најсилниот израелски напад врз појасот Газа од последното избувнување на конфликтот, пренесуваат израелските медиуми.


Тунелите беа бомбардирани од 160 израелски авиони и беа фрлени 450 бомби, со вкупна тежина од 80 тони.извор: инфомакс


29060043_2016680208590936_36926234558838