Во скопско училиште пронајдени 44 кypшуми, рачни бoмби, алатки за активирање на миниНа 12.05.2021 во СВР Скопје, Т.С., директорка на училиште на подрачјето на Карпош, пријавила дека додека расчистувале просторија во училиштето заедно со вработениот М.Н.(43), пронашле 44 куршуми калибар 7х9, 3 рачни бомби м75 и седум алатки за активирање на мини, кои се подигнати од полициски службеници од Единицата за антитероризам при МВР, при што било констатирано дека станува збор за школски предмети. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838