Нови 35 починати и 1320 случаи на ковид-19 во земјава, загрижува бројот на заразени во Битола


Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на ковид-19. По градови, најмногу новозаразени се регистрирани во Скопје – 604, Куманово – 80, Битола – 72, Велес – 62, Охрид – 60, Кавадарци и Штип – по 44, Прилеп – 43, Гостивар – 40, Гевгелија – 38, Тетово – 29, Струмица – 28, Неготино – 23, Струга – 20, Кочани – 19, Кичево – 18, Радовиш и Берово – по 10, Свети Николе и Крива Паланка – по 9, Ресен, Виница и Богданци – по 7, Делчево, Валандово и Крушево – по 6, Демир Капија – 5, Пробиштип, Кратово и Пехчево – по 4, Македонски Брод и Дојран – по 1. Регистрирани се 514 оздравени пациенти од: Скопје – 267, Прилеп – 35, Куманово – 31, Велес – 26, Битола – 18, Кавадарци – 16, Гостивар и Струмица – по 14, Тетово и Кочани – по 13, Валандово – 12, Неготино – 11, Гевгелија – 9, Штип и Ресен – по 8, Демир Капија – 4, Свети Николе, Пробиштип и Виница – по 3, Берово – 2, Кичево, Кратово, Демир Хисар и Дојран – по 1. Пријавени се вкупно 35 починати лица: 16 пациенти од Скопје (89г,87г,82г,79г,76г,72г,70г,69г,69г,68г,68г,65г,64г,62,57,54), 4 пациенти од Битола (78г,68г,65г,63г), 3 пациенти од Струмица (80г,64г,62г), по 2 пациенти од Кочани (71г,62г) и Прилеп (84г,69г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (53г), Тетово (69г), Гостивар (79г), Кавадарци (74г), Велес (82г), Гевгелија (34г), Крива Паланка (71г) и Демир Капија (85г). Од пријавените, 35 лица сите се починати во болнички услови. Направени се 4.738 тестови преку: ИЈЗ-889, ЦЈЗ Скопје-120, ЦЈЗ Битола-102, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–90, Жан Митрев (Филип Втори)-248, Авицена-366, Биотек-431, Систина-305, лабораторија Лаор–429, Синлаб-160, Ремедика-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1520. Досега во земјата се направени вкупно 612.694 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.230, бројката на оздравени пациенти е 104.345, на починати е 3.642, а бројот на активни случаи изнесува 18.243. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 56403, активни 9159 Прилеп 6846, активни 1030 Куманово 6625, активни 780 Тетово 6198, активни 558 Гостивар 4436, активни 458 Кавадарци 4338, активни 722 Велес 4336, активни 659 Битола 4235, активни 636 Штип 4171, активни 413 Охрид 4025, активни 707 Струмица 3180, активни 314 Струга 2633, активни 198 Кочани 2189, активни 225 Кичево 1957, активни 153 Неготино 1875, активни 432 Гевгелија 1765, активни 384 Свети Николе 1243, активни 111 Крива Паланка 1046, активни 113 Ресен 976, активни 151 Радовиш 877, активни 111 Дебар 835, активни 40 Делчево 834, активни 98 Берово 811, активни 114 Пробиштип 672, активни 92 Виница 587, активни 54 Валандово 493, активни 76 Крушево 430, активни 138 Богданци 397, активни 79 Демир Капија 347, активни 80 Кратово 326, активни 31 Демир Хисар 322, активни 48 Македонски Брод 292, активни 37 Пехчево 224, активни 28 Македонска Каменица 198, активни 5 Дојран 108, активни 9

29060043_2016680208590936_36926234558838
  • Facebook

© 2020 Аналитикум / Analitikum