Хрватска ќе формира вoeн камп во Косово

Министерот за надворешни работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, најави дека Хрватска ќе формира воен камп на Косово и Метохија, за, како што рече, поголема безбедност. Тој денеска во Приштина рече дека Хрватска го поддржува дијалогот меѓу Белград и Приштина и се спротивставува на каква било промена на границите во Источна Европа.


„Ние го поддржуваме билатералниот дијалог меѓу Косово и Србија и се надеваме дека ќе се најде решение“, рече Гордан Грлиќ Радман на заедничката прес-конференција со косовскиот министер Доника Грвалом, додавајќи за поддршка на укинување на визите за ЕУ ​​за жителите на Косово, пренесува РТС.


„Одлучивме да формираме воен камп на Косово што ќе придонесе за стабилност. Хрватска неодамна одлучи да го зголеми својот воен контингент во рамките на мировната операција на НАТО на Косово – КФОР, а операцијата на КФОР е од особено значење за Хрватска, бидејќи е во нашето непосредно соседство. што може да има посебни импликации врз стабилноста на целиот регион“, рече Радман.

Радман додаде дека Хрватска и Косово традиционално се две пријателски земји кои имаат многу добри односи и потсети дека Хрватска е меѓу првите што ја призна еднострано прогласената независност на Косово и најави дека Хрватска ќе Косово донира 10.000 вакцини против вирусот корона.


Доника Грвала рече дека Хрватска го поддржува т.н. Косово, и пред и по едностраното прогласување на независност, и дека поддршката продолжи и во подоцнежните фази на развој и дека таа разговараше со Грлиќ Радман за надворешно-политичките приоритети на т.н. Косово и евроатлантските интеграции и потребата од континуирана консултација со хрватската држава

Хрватскиот министер подоцна во Приштина се состана со претседателот на привремените приштински институции, Вјос Османи, а потоа и со премиерот, Албин Курти.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838