Поранешен висок функционер во СДСМ: Во тек е процес на дистанциpaње од СДСМ

Се раздвижува политичката сцена. Како што ми се гледа мене, во тек е процес на дистанцирање…, коментира економскиот експерт и некогашен висок функционер во СДСМ Зоран Јовановски.

На денешниот брифинг претсеателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека во петок ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и дека одлучил дека е време за одмрзнување на нивните односи, зошто пред нив се сериозни теми како случајот 27 април и актуелните полички случувања.

Откако потпретседателката на СДСМ, пак, Радмила Шекеринска неодмна кажа дека нема веќе да ја извршува таа функција, проструи и вест дека наводно некогашниот предводник на партијата Бранко Црвенковски ќе формира партија во која ќе бидат голем дел од оние незадоволни од раководењето на Зоран Заев.извор: инфомакс


29060043_2016680208590936_36926234558838