Имаме со што да се гордееме: Македонeц стана стратешки партнер на Елон Маск

Македонскиот активист против промена на името и бизнисмен, Роберт Милески денеска се пофали на Фејсбук со огромно достигнување.


Имено неговата компанија „Интеркод“ започна соработка со компанијата на Елон Маск „Тесла“, стратешко партнерство во кое компанијата на Македонецот Милески ќе произведува софтвер за американскиот гигант.


“Да се пофалам – мојата компанија Introcode стана стратешки партнер на Тесла. Отсега софтвер “Made in Macedonia” во нивните производи и во една од технолошки најнапредните компании во светот”, напиша Милески кој се прослави како жесток противник на промената на името и заштитник на македонскиот јазик, култура, историја и идентитет.


Целиот пост можете да го погледнете тука.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838