(Видео) Уaпceн свештеник во Лондон бидејќи рекол дека бракот е помеѓу маж и жена


Еден 71-годишен христијански пастор, кој беше уапсен откако проповедал од Библијата во вторникот, го опиша третманот кон него како срамен бидејќи бил обвинет за хомофобични забелешки бидејќи го дефинирал бракот како врска меѓу маж и жена, пренесува „Дејли мејл“


Пасторот Џон Шервуд бил уапсен пред станицата „Уксбриџ“ во западен Лондон, однесен со лисици и испрашуван во полициска станица, во која бил задржан преку ноќ. Шервид вели дека се здобил до модринки кога полицијата му ги фатила рацете зад грб и го одвлечкала од мини-скалата на која бил качен.


„Јас не ширев хомофобични коментари туку само го дефинирав бракот како врска помеѓу маж и жена. Го кажував само она што го вели Библијата – не сакав да повредам или навредам,“ вели Шервуд, кој е пастор повеќе од 35 години.


„Го правев она што го е наведено во описот на мојата работа, а тоа е да го проповедам евангелието под отворено небо како и во црквата. Кога полицијата ми пријде, објаснив дека ја остварувам мојата верска слобода и совеста. Бев насила повлечен од скалите и се здобив со повреда на зглобот и на лактот. Ме третираа срамно. Не требаше да се случи тоа,” додава тој.


извор: инфомакс


29060043_2016680208590936_36926234558838