ВИДЕО: Претседателот на ФФМ барал да се тргне селекторот Ангеловски од навивачката химна


Фудбалската федерација на Македонија денеска ја презентира дел од навивачката химна во пресрет на настапот на фудбалерите на Европското првенство. Но, како што пишува „360 степени“, еден стих од песната не му се допаднал на претседателот на ФФМ, Мухамед Сејдини, и поради тоа обарал да бидат променет. Станува збор за стихот во кој се спомнува селекторот на репрезентацијата, Игор Ангеловски. Спорниот стих кој Сејдини барал да се тргне гласи „Мрме на чело на црвена армија, те слави Македонија“.


– Како можат да се дрзнат да го тргнат селекторот или некои играчи од химната, тоа е некоректно и жално. Мислам дека стигнала оваа порака до Федерацијата и мислам дека треба добро да размислат пред тоа да го направат. Но, тоа е за секоја осуда. Ја покажаа нивната некомпетентност, нечовечност. Нема да биде коректно да го тргнат селекторот. Ајде, да ги ставиме тогаш луѓето од Управен одбор во химната, дека тие се најзаслужни што се пласиравме на ЕП. Треба да разберат дека ова е репрезентација на сите, а не нивна – зборува капитенот на репрезентацијата Горан Пандев за „360 степени“.

Денеска ФФМ преку официјалната фејсбук страница на фудбалската репрезентација на Македонија презентира дел од гхимната и тоа со стиховите каде се споменува селекторот Ангеловски.

Целиот текст може да го прочитате на овој ЛИНК.


29060043_2016680208590936_36926234558838