Продолжуваат високите бројки: 1.259 нови случаи на Ковид 19, починати се 45 лица


Денеска одново висока бројка на заразени и починати од Ковид-19. Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 562, Битола – 97, Куманово – 83, Велес -51, Струмица – 48, Кавадарци – 47, Охрид – 42, Прилеп – 40, Тетово – 38, Гостивар – 34, Гевгелија – 28, Кичево – 26, Штип – 22, Радовиш – 17, Свети Николе и Валандово – по 14, Кочани, Ресен и Берово – по 13, Крива Паланка – 11, Пробиштип – 8, Неготино – 7, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 5, Крушево и Богданци – по 4, Демир Капија – 3, Демир Хисар – 2, Виница, Кратово и Пехчево – по 1. Регистрирани се 751 оздравени пациенти од: Скопје – 213, Охрид – 82, Прилеп -57, Тетово – 40, Велес – 38, Битола – 36, Куманово – 33, Кавадарци – 31, Струмица – 27, Гостивар -23 , Кочани -22, Штип и Неготино – по 20, Гевгелија – 14 , Дебер и Демир Капија – по 12, Радовиш – 11, Свети Николе и Виница – по 8 ,Кичево, Берово и Пробиштип – по 7, Ресен и Валандово – по 6, Крива Паланка – 4, Македонски Брод – 2, Крушево, Богданци, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1. Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89г , 85г , 84г , 83г ,81г ,81г, 77г , 76г , 76г , 76г ,73,71г, 69г, 68г 67г, 66г,62г,61г, 59г, 32г ), 4 од Битола ( 81г, 62г, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 г и 56 г ), Гостивар ( 77 г, и 63 г) , Охрид (84 г и 70г), Струмица (73г и 67г) , Кочани (86г и 74г) и Гевгелија (74г и 64г) , по 1 починат од Куманово (78г) , Кавадарци ( 61г), Штип (61г) ,Кичево (73 г) ,Свети Николе (71г), Ресен (77г), Дебар (75г) ,Пробиштип ( 74г ), и Виница (69г ). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови. Направени се 4.555 тестови преку: ИЈЗ-575, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-109, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-6, Судска медицина-22, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-141, Жан Митрев (Филип Втори)-225, Авицена-288, Биотек-431, Систина-318, лабораторија Лаор-347, Синлаб – 98, Ремедика-60, Плодност – 64, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.761. Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 61033, активни 10647 Прилеп 7344, активни 1082 Куманово 7264, активни 1096 Тетово 6520, активни 649 Битола 4911, активни 1053 Велес 4779, активни 799 Гостивар 4714, активни 514 Кавадарци 4665, активни 724 Штип 4424, активни 465 Охрид 4330, активни 752 Струмица 3441, активни 432 Струга 2741, активни 250 Кочани 2353, активни 262 Кичево 2123, активни 241 Неготино 1997, активни 356 Гевгелија 1943, активни 393 Свети Николе 1323, активни 125 Крива Паланка 1112, активни 109 Ресен 1079, активни 205 Радовиш 960, активни 140 Берово 895, активни 124 Дебар 869, активни 44 Делчево 872, активни 102 Пробиштип 717, активни 80 Виница 655, активни 94 Валандово 559, активни 96 Крушево 443, активни 123 Богданци 429, активни 72 Демир Капија 373, активни 63 Кратово 338, активни 26 Демир Хисар 333, активни 43 Македонски Брод 318, активни 45 Пехчево 239, активни 28 Македонска Каменица 212, активни 16 Дојран 118, активни 15


29060043_2016680208590936_36926234558838