(Видео) Почна вojната на Косово? – заcтpeлан Србин се бopи за живот: Во Северна Митровица coлзавец..


Според последните информации, Србин бил застрелан во Звечани, и во моментов се наоѓа во тешка состојба.


“Повредата беше нанесена од огнено оружје, тој беше застрелан во пределот на градите. Неговото рамо и реброто се повредени, ние се подготвуваме за операционата сала за да го отстраниме куршумот. Тој е на интензивна нега и е во сериозна состојба”, вели хирургдиректор на КБЦ Косовска Митровица.


Во меѓувреме, припадниците на косовската полиција почнаа да се повлекуваат од Звечани, а на пат се забележани чаури направени од боева муниција, пренесува медиумите.


Припадниците на косовската полиција за економски криминал и царина затворија неколку продавници во северниот дел на Косовска Митровица и околните области, предизвикувајќи реакција кај жителите на тој град, кои со камиони и возила блокираа одредени градски улици и крстосници.


Припадници на Единицата за интервенција на косовската полиција се исто така во соседната општина Звечан, пренесува РТС.


Како што велат, патот што води до населбата Рударе кај мостот е блокиран.


Полицајци фрлале солзавец врз насобраните граѓани кои блокирале неколку улици, а сирените за тревога се огласиле во сите правци.


Според последните информации од очевидци, РОСУ се повлекла во јужниот дел на Косовска Митровица, сирените престанале, но хаосот продолжува. Како што пренесуваат на социјалните мрежи, Србите ги испратиле со камења.


За време на немирите, приватните автомобили што биле паркирани биле запалени и уништени. Голем број граѓани се собрале и во техничкото училиште, каде наводно во нередите биле повредени неколку граѓани, а набрзо пристигнала и брза помош, според очевидци.


Слична ситуација се случи и во Звечани, каде имало експлозии, а чадот се проширил на сите страни.


извор: инфомакс


29060043_2016680208590936_36926234558838