Пpoнajдeн лeк зa кopoнaвиpycoт вo oтpoвoт нa eднa oд нajoпacнитe змии

Бразилските научници открија дека молекула од отровот на змијата јараракусу, ендемична јужноамериканска отровница, ја намалува репродукцијата на коронавирусот во мајмунските клетки, што е потенцијален прв чекор кон лек во борбата против коронавирусот.

Студија објавена во научното списание Молекули откри дека молекулата произведена од јараракусу, една од најотровните змии во Јужна Америка, ја намали способноста на вирусот да се размножува во мајмунските клетки за 75 проценти.

„Успеавме да покажеме дека оваа компонента на змискиот отров може да спречи многу важен протеин од вирусот“, рече Рафаел Гвидо, професор на Универзитетот во Сао Паоло и автор на студијата.

Молекулата е пептид или синџир на амино киселини што може да се поврзе со ензимот коронавирус PLPro, што е од витално значење за неговата репродукција. Не е направено оштетување на другите клетки.

Веќе познат по своите антибактериски својства, пептидот може да се синтетизира во лабораторија, рече Гвидо во интервју, така што нема потреба да се фаќаат змии или да се размножуваат. „Ние сме претпазливи поради луѓето што можат да одат на лов на јараракусу низ Бразил, мислејќи дека ќе го спасат светот (…) Тоа не е тоа!“, Рече Џузепе Пуорто, херпетолог кој води биолошка колекција во Институтот Бутантан во Сао Паоло.

„Само отровот нема да го излечи коронавирусот“, рече Пуорто.

Во следниот чекор, научниците ќе ја оценат ефикасноста на различни дози на молекулата и ќе откријат дали е во состојба воопшто да го спречи навлегувањето на вирусот во клетките, рече Државниот универзитет во Сао Пуло (Унесп), вклучен во истражувањето.

Тие се надеваат дека ќе ја тестираат супстанцијата во човечките клетки, но не наведоа временска рамка.

Јараракусу е една од најголемите змии во Бразил, долга и до два метри. Живее во крајбрежната Атлантска шума, а може да се најде и во Боливија, Парагвај и Аргентина.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838