Доаѓа пороен дожд со грмежи и засилен ветер, особено подгответе ја топлата облека!


УХМР за попладнево најавува дека ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи, претежно во западните делови. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадарието засилен ветер од северозападен правец.


Во скопје попладнево ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, вела од УХМР.


Од таму издадоа и актуелно предупредување:


Денес и утре ќе дува умерен, вдолж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северен правец (над 60 км/час) што ќе предизвика опаѓање на температурите.

29060043_2016680208590936_36926234558838