Дeнec нe oчeкyва coнчево време со cлaб вeтep oд зaпaдeн пpaвeц

Времето во земјава ќе биде претежно сончево со слаб ветер претежно од западен правец. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје, сончево со слаб ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 31 степен.

До петок ќе се задржи стабилно време, освен во среда околу пладне кога претежно во северните делови ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Во среда и четврток особено вдолж Повардарието ќе дува засилен северен ветер, што ќе услови намалување на температурата.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838