СДСМ ВО ПРОБЛЕМИ: Димитриевски како независен кандидат ќе трча за градоначалник на КумановоГрадоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, ќе се кандидира како независен кандидат за градоначалник на Куманово на престојните локални избори на 17 октомври.

Димитриевки денеска ќе ја достави неговата кандидатура до ДИК и ќе започне со собирање на потписи, објави Кумановоњуз од сигурни извори.

Кандидатурата на Димитриевски како независен кандидат за градоначалник уследи откако не доби поддршка од СДСМ за уште еден мандат.

Иако неговата матична партија се уште калкулира со името за Куманово, извесно е дека Димитриевски не е фаворит.

29060043_2016680208590936_36926234558838