Кина обвинyва дека кopoнавирусот „пpoтекол“ од американска вoeна лабораторија

Чен Су, постојаниот кинески претставник во канцеларијата на ОН во Женева, испрати официјално барање до Светската здравствена организација со кое бара отворање истрага за Форт Детрик, лабораторија на американската армија, како можен извор на вирусот корона. Во писмото испратено до шефот на СЗО, Тедрос Адан Гебрејесус, Чен потсетува дека теоријата дека корона вирусот „протекол“ од лабораторијата во Вухан е крајно неверојатна. Кинески дипломат бара испитување на истражувањето спроведено во Форт Детрик од страна на Ралф Бариќ, професор на Универзитетот во Северна Каролина. Според него, ако некој се залага за можноста теоријата за истекување вирус од лабораторијата да остане отворена, тогаш тоа е лабораторијата во Форт Детрик во САД, која треба да биде предмет на истрага, пренесува кинеската агенција ECNS.

Чен со писмото ја приложи онлајн петицијата потпишана од 25 милиони Кинези со која се бара истрага за Форт Детрик, и два документи, насловени како Сомнителни точки за Форт Детрик и Истражување на вирусот корона спроведено од тимот на д -р Ралф Бариќ на Универзитетот во Северна Каролина.

Вториот документ, кој е целосно објавен во Ксинхуа, ја доведува во прашање работата на Баричев на вируси корона, вклучително и истражување за зголемување на нивните функции, како и синтетизирање и модифицирање на вирусот корона поврзани со САРС, што започна во 2003 година.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838