ЗЕМЕТЕ СИ ЧАДОР: Најавено невреме со пороен дожд и можност за град


Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Во западните делови ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец.


Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 27 до 36 степени.


УВ-индексот ќе изнесува 7.


Во Скопје, променливо облачно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Во четврток претежно во планинските подрачја ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. Дневната температура ќе се задржи нешто пониска, особено во северните делови. Потоа во следните денови се очекува претежно стабилно време.

29060043_2016680208590936_36926234558838