Кина забрзано го зајакнува нуклеарниот арсенал, полиња со ракетни силоси - ФОТО

Кина гради второ поле со ракетни силоси во своите западни пустини, што укажува на потенцијално проширување на кинескиот нуклеарен арсенал и ја доведува во прашање посветеноста на Пекинг кон својата стратегија за „минимално одвраќање“, покажа новото истражување на американските истражувачи. Новата ракетна база во кинескиот регион Ксинџијанг, идентификувана со сателитски снимки, може да има 110 силоси, се наведува во извештајот објавен од Федерацијата на американски научници (ФАС), како што пренесува Си -Ен -Ен.

Тоа е второ поле на силоси откриено од истражувачите овој месец, покрај 120 силоси кои се чини дека се веќе во изградба во соседната провинција Гансу, како што е детално опишано од американскиот „Џејмс Мартин Центар за нуклеарни студии за неширење нуклеарно оружје“.

Двете локации, заедно, претставуваат „најзначајно проширување на кинескиот нуклеарен арсенал досега“, се вели во извештајот на ФАС.

Си-Ен-Ен ги контактираше кинеското Министерство за надворешни работи и Министерството за одбрана за да добијат коментари за последниот извештај.

Адам Ни, директор на Кинескиот политички центар со седиште во Канбера, рече дека откривањето на полето за силоси е „прилично убедлив доказ за намерата на Кина значително да го прошири својот нуклеарен арсенал побрзо отколку што предвидуваа многу аналитичари“.

Кина користела околу 20 силоси со децении за своите интерконтинентални балистички ракети со течно гориво (ICBM) наречени DF-5, но сега се чини дека гради 10 пати повеќе, веројатно за да се смести најновиот ICBM познат како DF-41, се вели во извештајот на FAS.извор: слободен печат

29060043_2016680208590936_36926234558838