Вучиќ: Ќе ја отсечеме главата на мафијата. Ќе бидат помали од маково зрно. Знам дека подготвуваат...


Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во вчерашното интервју на ТВ Пинк и се обрати на јавноста и презентираше нови информации за бруталноста на криминалната група на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ.


За време на емисијата беа прикажани вознемирувачки снимки од убиството на Властимир Милошевиќ на улицата 27 март во Белград.


Ова е конфликт меѓу два клана, нешто што беше увезено во Србија од Црна Гора, ова е војна помеѓу кавачкиот и шкаљарскиот клан, рече Вучиќ.


Има деловна и економско-политичка позадина. Овој настан е важен затоа што е голем проблем за нас. Донесов целосен пресек на убиствата, најлошо е во 2001, 2002 и 2006 година и потоа се лоши бројките во 2018 година, но исто така и 2020 година. Зошто е тоа важно за нас? Мораме да ги исправиме грешките. Не можам да се помирам со реалноста затоа што никој нема право да убие никого, дури и кога станува збор за криминалци, рече Вучиќ.


Вучиќ потсети дека за тоа убиство биле осомничени Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, тие биле уапсени, но и после тоа биле ослободени. Тој исто така потсети дека зад сè стои трговијата со дрога и борбата за превласт во криминалните кругови.


Вучиќ рече дека Миљковиќ еднаш се пофалил дека убил двајца негови кумови. Вучиќ објасни дека каратистот Милошевиќ бил убиен само затоа што го спречил Веља Невоjaа да ги окупира сплавовите.


Тој им пречеше да носат дрога на сплавови. Тој претепа некои од нив затоа што беше физички посилен. Патем, тој беше кум на Марко Миљковиќ, кој дури се пофали дека е крал затоа што уби двајца негови кумови, рече Вучиќ. Тој објасни дека Беливук и Миjковиќ биле уапсени врз основа на биолошки траги и дека биле уапсени од инспекторот Дејан Јовиќ.


На Дејан Јовиќ, кој си ја вршеше својата работа, тогаш му почна пеколот само затоа што го уапси Вељко Беливук. Тој мораше да биде изметен од полицијата затоа што ги уапси, рече Вучиќ, додавајќи дека Беливук го чувале луѓе од полицијата, а потоа магично дојде до контаминација на доказите.


Радоје Звицер е тој што му дава поддршка на Вељко Беливук, објасни Вучиќ.


Луѓето од полицијата работеа за нив, тие ме прислушуваа мене и моите деца, моето семејство. Тие го прават тоа за, како што велат, за да се опаметам. Морам да кажам дека нема да запрам и нема да се опаметам. Ние оваа година немаме обид за мафијашко убиство, рече Вучиќ.


Тој рече дека државата ќе се занимава со луѓе од државните структури кои помагаат и соработуваат со мафијата.


Истрагата е во тек и тоа нема да се промени и никој не може да го спречи тоа. Подготвен сум да донесам полиграф и да одговорам, рече Вучиќ.


Тој рече дека никогаш не го сретнал Вељко Беливук и дека никогаш не го видел. Тој испрати порака до сите мајки дека можат да бидат спокојни поради своите деца, бидејќи државата жестоко ќе се пресмета со дилерите на дрога. Ќе бидат тргнати од улицата, ние ќе ја елиминираме дрогата од улиците, вети Вучиќ.


Јас знам дека им брцам со прстот во око на нивните шефови кога зборувам вака. Знам дека мојот живот е загрозен кога зборувам вака, рече тој.


Вучиќ тврди дека Србија не може да се врати во минатото и дека криминалците мора да бидат помали од маково зрно.


Денес, криминалците не се посилни од државата, тие ќе бидат помали од маково зрно. Тие можат да ме убијат и ништо повеќе нема да се промени. Ние не се враќаме на стариот пат. Нема враќање назад, ќе ги згазиме нарко бандите, ќе и ја исечеме главата на мафијата и создадете безбедни улици за нашите деца, рече тој.


Додека јас сум претседател, со Србија нема да управуваат странски фактори, заклучи Вучиќ.

извор: објективно

29060043_2016680208590936_36926234558838