Милвоки ја освои шампионската титула во НБА по половина век

Екипата на Милвоки бакс рано утрово го победи Феникс санс на домашен терен со 105:98 и го освои шампионскиот трофеј во НБА-лигата.

Најзаслужен за триумфот на Бакс во шестиот меч од финалната серија е Јанис Адетокунбо кој постигна 50 поени и 14 скока. Кај гостите најпродуктивни кошаркари беа Крис Пол со 26 и Девин Букер со 19 поени. Ова е прв трофеј за Милвоки по пауза од 50 години. Претходно тимот стана првак во 1971 година.29060043_2016680208590936_36926234558838