Таравари: Влaдaтa нeмa пapи во бyџeтoт за петиот пакет економски мерки

Со коментар на социјалната мрежа Фејсбук се јави и Арбен Таравари, кој пишува дека вечерва паднале маските, додавајќи дека Џафери и мнозинството го блокирале петтиот пакет мерки.


„Вечерва паднаа маските во Собрание. Талат Џафери во кординација со парламентарното мнозинство создава драма и не дозволуваа гласање на петиот пакет економски мерки. Цела опозиција беше во Собрание и побаравме да се стават на дневен ред законите за кои не обвинуваа нас иако ние ги повлековме амандманите и гласавме во комисија. Додека пратеничката Илире Даути предложи гласање на економските мерки, пратениците на ДУИ тропаа на масите против граѓаните. По целата врева и хаос кој го создадоа самите, спикерот на Собранието создаде неколку траги-комични драми и ја прекина седницата. Талат Џафери најави и карантин на Собранието со што комично ќе ги остават граѓаните и компаниите без, и така малата, економска подршка. Мнозинството и Владата треба барем еднаш да излезат и да бидат искрени, да признаат дека немаат пари ни воља да им помагат на граѓаните и стопанството и да си одат дома, а не да се обидат да ја потценуваат и интелегенцијата на нашите сограѓани“, пишува Таравари на Фејсбук.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838