Пyкна брана во Германија додека траела евaкyација на населението од поплавите


Според денешните процени на полицијата, најмалку 133 лица загинале во поплавите кои изминативе денови ја погодија Германија, а стотици луѓе и натаму се водат за исчезнати. Браната на реката Рур во реонот на Хајнсберг, во сојузната држава Северна Рајна Вестфалија, пукнала синоќа, а спасувачите евакуирале околу 700 луѓе, пренесува германскиот весник Велт. Утрово, нивото на водата стагнира, но ситуацијата и натаму е напната.

Според денешните процени на полицијата, најмалку 133 лица загинале во поплавите кои изминативе денови ја погодија Германија, а стотици луѓе и натаму се водат за исчезнати.

29060043_2016680208590936_36926234558838