(Видео) 3acтpeлан во глава познатиот истражувачки новинар кој го paзоткри холандското подземје


Познатиот истражувачки новинар Питер Р. де Врис, познат по својата работа во разоткривањето на холандскиот подземје, е застрелан на улица во Амстердам, соопшти полицијата.


„Питер Р. де Врис беше застрелан во Лангеј Лајдсдварштарстат“, се вели во соопштението на полицијата, „во улица во близина на еден од најголемите јавни плоштади во градот, додека излегувал од телевизиското студио“.


Тој бил пренесен во блиската болница во сериозна состојба, соопшти полицијата.

Полицијата ја обезбедиле областа, откако луѓе се собрале во близина на местото каде што се случил инцидентот.


Де Врис ја освоил меѓународната награда Еми во категоријата тековни работи во 2008 година за неговата работа во истражувањето на исчезнувањето на тинејџерката Натали Холовеј во Аруба во 2005 година.


Наводниот стрелец е уапсен кратко потоа, објави весникот „Алгемин Дагблад“, повикувајќи се на анонимни извори. Полицијата соопштила дека не може ниту да го потврди ниту да го демантира тој извештај, но се очекуваа да ја информираат јавноста подоцна вечерва.


Премиерот Марк Руте се очекува да даде изјава по состанокот со водечките службеници за спроведување на законот, објави новинската агенција АНП.


29060043_2016680208590936_36926234558838