Емотивно: По победата Ѓоковиќ му го подари рекетот на момче од публиката


Во финалниот дуел на престижниот Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ вчера го победи Стефанос Циципас и ја освои „земјата“ во Франција. После завршувањето на тенискиот дуел, се случи една од најубавите приказни во историјата на овој реномиран тениски турнир.

Откако ја запечати победата на теренот, рекетот со кој ја освои својата 19. Грен Слем титула, Новак Ѓоковиќ му го подари на едно момче кое со неверување и воодушевување го прими подарокот од тенискиот ас. -Цело време го слушав тоа дете, но навистина не го знам кое е. Ме бодреше и кога губев 2:0 во сетови. Дури ми даваше и совети за време на мечот, како тренер. Тој беше најдобриот избор. Сакав после мечот да му го подарам рекетот, бидејќи ме поддржуваше за време на целата игра, изјваи Ѓоковиќ на прашање кое е детето на кое му го даде рекетот на прес-конференцијата после дуелот.


29060043_2016680208590936_36926234558838