Хорор на избори во Мексико: Маж донесе отсечена глава на гласачкото место

Непознат маж фрли отсечена глава на гласачко место во пограничниот град Тихуана, во Мексико, а во близина се пронајдени пластични вреќи полни со делови од тело, додека Мексиканите ширум земјата гласаат на избори. Властите соопштија дека мажот погебнал и дека на тоа подрачје најдени се пластични вреќи со остатоци од човек и отсечени раце.

Не е јасно која е пораката на овој чин и како треба да делува на неделните избори.

Но, аналитичарите велат дека поголемипт дел од изборното насилство обично се случува на општинско ниво, каде бандите настојуваат да влијаат на изборите со надеж дека ќе обезбедат поголема контрола над трговијата со дрога и други криминални работи. Содржината продолжува после огласот Ерик Улисис Рамирез, кандидат на левичарската опозициска партија Граѓанско движење, кој преживеа обид за атентат минатиот месец во Кокула, рече дека двајца негови сојузници се киднапирани, претепани и пуштени во неделата.


извор: лидер


29060043_2016680208590936_36926234558838