Црн понеделник: Починаа 41 лице, најмладата ковид-жртва на 22 години


Во последните 24 часа регистрирани се нови 303 случаи на Ковид-19. Има вкупно 1169 оздравени пациенти, а починаа 41 лице, соопшти денеска Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Направени се вкупно 1.405 тестирања, а од вкупниот број нови случаи, во Скопје се 195, Прилеп 28, Куманово 17, Гостивар 14, Тетово 8, Кавадарци 7, Велес, Штип и Неготино по 6, Струга и Кичево по 3, Струмица и Гевгелија по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице.

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти, и тоа од Скопје 532, Прилеп 78, Кавадарци 63, Куманово 58, Неготино 47, Велес 44, Гостивар 42, Штип 36, Тетово и Битола по 34, Кочани 22, Гевгелија 21, Крива Паланка 19, Делчево и Берово по 14, Струмица 13, Свети Николе, Валандово и Богданци по 11, Ресен 9, Дебар 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7, Крушево и Демир Хисар по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4, Кратово и Дојран по 2, Охрид 1.

Пријавени се вкупно 41 починато лице и тоа 16 лица од Скопје (34г, 41г, 50г, 60г, 64г, 65г, три лица на 67г., 69г, 70г, 71г, 72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г, 66г, 70г, 74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови.

Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337.

Според податоците на Министерството, досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000. Дистрибуција по градови на вкупно заболени и активни случаи: Скопје 56944, активни 9143 Прилеп 6933, активни 1030 Куманово 6683, активни 773 Тетово 6223, активни 545 Гостивар 4475, активни 452 Велес 4379, активни 650 Кавадарци 4367, активни 685 Битола 4258, активни 622 Штип 4195, активни 398 Охрид 4052, активни 732 Струмица 3193, активни 313 Струга 2644, активни 208 Кочани 2207, активни 217 Кичево 1962, активни 150 Неготино 1892, активни 397 Гевгелија 1777, активни 373 Свети Николе 1248, активни 105 Крива Паланка 1044, активни 92 Ресен 982, активни 148 Радовиш 877, активни 104 Дебар 848, активни 44 Делчево 835, активни 85 Берово 811, активни 98 Пробиштип 672, активни 87 Виница 592, активни 59 Валандово 494, активни 66 Крушево 430, активни 133 Богданци 399, активни 70 Демир Капија 349, активни 78 Кратово 326, активни 29 Демир Хисар 320, активни 41 Македонски Брод 292, активни 30 Пехчево 226, активни 26 Македонска Каменица 201, активни 8 Дојран 110, активни 9.

29060043_2016680208590936_36926234558838