ОДРЖАН ТАЕН САМИТ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Брисел стравува од можниот потег на Путин


Земјите-членки на Европската унија одржаа затворен состанок на кој разговараа за опасноста Москва да ја искористи сегашната политичка состојба со цел да ја припои Белорусија кон Руската Федерација, објави шпанскиот весник „Паис“.


Самитот се одржа само 24 часа по инцидентот со присилното слетување на авионот „Рајанер“ во Минск, во кој беше белорускиот опозиционер Роман Проташевиќ.


Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, одржа состанок во затворен формат. Тој им забрани на учесниците на состанокот да носат мобилни телефони со себе, за да не протекуваат информации.


Како и да е, информацијата стигна до медиумите.Европската унија е убедена дека рускиот претседател Владимир Путин сигурно ќе ја искористи растечката изолација на Лукашенко.


Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хосеп Бореj беше еден од првите што спомна ризик дека она што се случи во Минск „ќе му даде можност на Путин, случајно или намерно, да го забрза спроведувањето на планот за преземање на Белорусија и контролата врз тоа “.


Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека не се зборува за обединување на Русија и Белорусија.


ЕУ избира помеѓу двата патишта


Шпанскиот весник исто така тврди дека ЕУ разгледува две опции за да го спречи ова сценарио или да ја интригира Русија со предлог за заемно политичко разбирање и економска соработка или да ги зголеми тензиите. Според списокот, планот на ЕУ беше договорен минатата недела.


Европската унија смета дека предлогот за соработка ќе помогне да се надминат конфликтите што траат веќе седум години, меѓутоа, доколку тоа не помине, тогаш ќе биде покрената „спирала на санкции“, што може да предизвика дополнителна штета на рускиот економија.


ЕУ избира помеѓу два патишта


Шпанскиот весник исто така тврди дека ЕУ разгледува две опции за да го спречи ова сценарио или да ја интригира Русија со предлог за заемно политичко разбирање и економска соработка или да ги зголеми тензиите. Според списокот, планот на ЕУ беше договорен минатата недела.


Европската унија смета дека предлогот за соработка ќе помогне да се надминат конфликтите што траат веќе седум години, меѓутоа, доколку тоа не помине, тогаш ќе биде покрената „спирала на санкции“, што може да предизвика дополнителна штета на руската економија.


Весникот додава дека овие предлози ќе бидат разгледани на следниот самит на ЕУ на крајот на јуни.


Претходно, Европската унија ја објави својата одлука за изолација на Белорусија. Брисел најави дека нема да дозволи белоруски авиони да влегуваат во воздушниот простор и аеродромите во ЕУ. Земјите-членки повикаа и на воведување нови економски санкции против Белорусија.


gif

извор: фокус

29060043_2016680208590936_36926234558838