Ce чeкa Путин: Сè e пoдгoтвeнo зa излeз нa Русија oд Дoгoвopoт зa oтвopeнo нeбo

Советот на Федерацијата на Русија едногласно го одобри законот за раскинување на Договорот за отворено небо.


„Американците не оставија ни трошка сомнеж дека нема да се вратат на договорот“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.


Според постапката за усвојување на законот во Русија, откако законот ќе биде одобрен од Советот на Федерацијата, документот се испраќа до претседателот за потпис во рок од пет дена. Доколку претседателот го потпише законот во рок од две недели, се смета дека тој е конечно усвоен.


По Студената војна, Договорот за отворено небо, според кој 34 држави потписнички имаат право да летаат над териториите на другите земји за да ги набудуваат воените активности и кој го регулира спроведувањето на ваквите летови, стана една од мерките за градење доверба во Европа. Документот е потпишан во Хелсинки на 24 март 1992 година, а ратификуван од Русија на 26 мај 2001 година.


Во мај минатата година, САД ја започнаа постапката за раскинување на договорот, која заврши на 22 ноември 2020 година. Како одговор, руското Министерство за надворешни работи на 15 јануари објави дека покренало внатрешни процедури за повлекување од договорот. На 19 мај, Државната дума на Русија го поддржа нацртот за раскинување на документот.


На крајот на мај, Вашингтон објави дека дефинитивно го напушта договорот, споменувајќи ги „руските прекршувања“. Потоа Москва одговори, велејќи дека обвинувањата се неосновани, а загубата на договорот е лош знак.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838