ИСТРАГА: Американски разузнавачи ја шпионирале Меркел преку Данска


Наодите се резултат на внатрешната истрага на данската разузнавачка служба од 2015 година за улогата на НСА во партнерството, објави ДР, повикувајќи се на девет неименувани извори запознаени со истрагата


Американската агенција за национална безбедност (НСА) го искористи партнерството со одделот за дански тајни служби за шпионирање на високи функционери од соседните земји, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел, јави данската државна телевизија ДР.


Наодите се резултат на внатрешната истрага на данската разузнавачка служба од 2015 година за улогата на НСА во партнерството, објави ДР, повикувајќи се на девет неименувани извори запознаени со истрагата.


Според истрагата опфатена во 2012 и 2014 година, НСА користела дански компјутерски кабли за шпионирање на високи функционери во Шведска, Норвешка, Франција и Германија, вклучувајќи ги поранешниот германски министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер и поранешниот лидер на германската опозиција Пер Штајнбрук.


На територијата на Данска, која е близок сојузник на Соединетите држави, има неколку клучни станици за подводни интернет кабли од и од Шведска, Норвешка, Германија, Холандија и Велика Британија.


Внатрешна истрага на Данската разузнавачка служба за одбрана беше започната во 2014 година поради загриженост за Едвард Сноуден и протекување на податоци претходната година и откри како работи НСА, според ДР.


Во Вашингтон, НСА не одговори веднаш на барањето за коментар, а Кабинетот на директорот на националното разузнавање (ДНИ) одби да даде коментар. Портпарол на данската разузнавачка служба одби да даде коментар.


„Гротескно е што пријателските разузнавачки служби навистина пресретнуваат и шпионираат водечки претставници на други земји“, рече Штајнбрук за германската телевизија АРД. „Мислам дека тоа е политички скандал“, додаде тој.


Шведскиот министер за одбрана Питер Хултквист за шведската мрежа СВТ изјави дека „за тоа се потребни целосни информации“. Норвешкиот министер за одбрана Франк Баке-Јенсен за телевизијата НРК изјави дека „обвинувањата мора да бидат сфатени сериозно“.


Одлуката во август минатата година да ги суспендира шефот на данската разузнавачка служба и тројца други службеници од нивните позиции по критиките и обвинувањата за сериозни повреди од страна на независниот комитет што го надгледуваше одделот, се фокусираше на истрагата од 2015 година, пренесува ДР.


Данската влада минатата година објави дека ќе започне истрага за целиот случај врз основа на податоците од извештајот на свиркачот. Истрагата се очекува да заврши подоцна оваа година.


Извор: 24sata.hr

29060043_2016680208590936_36926234558838