СДCM и Д У И договopиле зaeднички нacтап нa лoкaлнитe избopи?


Во договорот за владина коалиција меѓу ДУИ и СДСМ, постигнат минатата година, содржан e и договор за коалицирање и соработка и за следните локални изборите, дознава „Слободен печат“ од доброинформирани партиски извори во ДУИ.


Договорот бил начелен без да се прецизираат деталите за тоа дали ќе се оди во коалиција од првиот круг или на вториот круг на локалните избори, откриваат изворите.


Во СДСМ официјално негираат дека постои таков договор, но велат дека се отворени за соработка со сите партии, склучително и со ДУИ.


Од ДУИ велат дека во сите општини ќе се натпреваруваат каде што Албанец кандидат за градоначалник може да победи, без да прецизира дали ќе бидат во коалиција со која било партија. И во ДУИ велат дека вратите за соработка се отворени.


Од друга страна, „Слободен печат“ дознава дека може да се постигне коалициски договор за локалните избори меѓу ДУИ и движењето Беса.


– Лидерот на движењето Беса, Билал Касами има добри односи со Али Ахмети, затоа е можна коалицијата на ДУИ со движењето Беса во првиот круг на локалните избори, а во вториот круг помеѓу ДУИ, СДСМ и движењето Беса – велат партиски извори во албанскиот политички блок.Извор: Слободен Печат

29060043_2016680208590936_36926234558838