Макрон го призна гeноцидот на Франција над граѓаните на Руанда

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска во Кигали дека само граѓаните на Руанда можат да и простат на Франција за нејзината улога во геноцидот во Руанда во 1994 година.

„Франција не ги послуша оние кои ја предупредуваа на претстојниот масакр во Руанда и де факто застанаа на страната на геноцидниот режим“, рече Макрон во говорот за геноцидот во Меморијалниот центар Гизози во Кигали, каде биле закопани повеќе од 250.000 Тутси, пренесува Ројтерс.

Но, Франција, како што изјави Макрон, не беше соучесник во геноцидот.

„На ова патување, само оние што ја преживеаја таа ноќ може да ни простат“, рече Макрон. По пристигнувањето во Кигали, главниот град на Руанда, францускиот претседател беше пречекан од претседателот на Руанда, Пол Кагаме, според агенцијата АП, со проценка дека францускиот претседател се обидува да ги подобри односите со таа централноафриканска земја 27 години по геноцидот.

Макрон пристигна во Кигали рано утрово, по што замина во претседателската палата да се сретне со Кагаме.

Францускиот претседател потоа го посети меморијалот во Кигали, кој беше сведок на ужасниот масакр во 1994 година, во кој животот го загубија околу 800 000 луѓе, претежно припадници на малцинството Тутси и умерените хутуси, кои се обидоа да ги заштитат од екстремистите Хуту, пренесува Танјуг.

Посетата уследи по извештајот на француската истражна комисија во март, во кој се вели дека колонијалниот став ги „заслепил“ француските функционери и дека владата сноси „сериозна одговорност за неуспехот да се предвиди масакрот“.

Сепак, извештајот ја ослободи Франција од директна соучесништво во убиството на повеќе од 800.000 Тутси и умерени Хути.

Претседателот на Руанда, Пол Кагаме, кој претходно изјави дека Франција учествувала во геноцидот, минатата недела рече дека извештајот значи многу за граѓаните на Руанда.

„Граѓаните на Руанда можеби нема да заборават, но можат да и простат на Франција за нејзината улога“, рече Кагаме, член на Тутси и главна фигура на политичката сцена во Руанда откако неговата бунтовничка армија стави крај на убиствата на одредите на смртта лојални на Хуту- предводена од владата.

Макрон, кој се обиде да ја дистанцира Франција од нејзиното колонијално минато, во април рече дека официјален Париз ќе ги отвори архивите на поранешниот претседател Франсоа Митеран на Руанда, како дел од напорите за подобро разбирање на улогата на Париз во таа африканска земја за време на геноцидот.

Елисејската палата објави дека Макрон во петок ќе назначи нов амбасадор во Руанда, кој ќе биде првиот акредитиран француски претставник од 2015 година.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838